Finał Szlachetnej Paczki. Pomoc o wartości ponad 47 mln trafiła do potrzebujących

W ramach akcji darczyńcy odpowiadają na potrzeby konkretnych osób (fot. PAP/Jacek Bednarczyk)

Na ponad 47 mln zł oszacowali organizatorzy wartość wsparcia, jaką w ramach 18. edycji Szlachetnej Paczki otrzymało prawie 17 tys. rodzin. Finał akcji odbył się w sobotę i niedzielę.

Finał Szlachetnej Paczki – prezenty dla prawie 17 tys. rodzin

W sobotę rozpoczął się finał Szlachetnej Paczki – samochody z prezentami wyjechały do tysięcy potrzebujących rodzin. Prezenty po całej Polsce...

zobacz więcej

12,8 tys. wolontariuszy Szlachetnej Paczki dostarczyło prezenty do 16,7 tys. rodzin w całej Polsce. Prezenty przekazało prawie 600 tys. darczyńców. Pomoc materialną w postaci paczek dla jednej rodziny przygotowywały średnio 34 osoby. Średnia wartość materialna paczki wyniosła ponad 2,8 tys. zł. Łączną wartość tegorocznej pomocy materialnej organizatorzy oszacowali na ponad 47 mln zł.

– Szlachetna Paczka zdała egzamin dojrzałości – powiedziała prezes organizującego akcję stowarzyszenia Wiosna Joanna Sadzik.

Jak zwróciła uwagę, że finał Szlachetnej Paczki jest dopiero początkiem i że w kolejnych miesiącach wolontariusze starają się wrócić do rodzin i pomóc im w pokonywaniu trudności.

– Pracujemy systemowo, rozwiązujemy problemy, które mogą być powodem trudnej sytuacji. Dlatego powstają dedykowane projekty jak Paczka Seniorów, gdzie wolontariusze pracują z samotnymi osobami 60+ i starają się zaktywizować je społecznie, aby wyszły do ludzi i odzyskały radość życia. W ramach Paczki Prawników pomagamy rodzinom, których trudna sytuacja jest powiązana z nierozwiązanym problemem prawnym – wyjaśniła prezes, zaznaczając, że Szlachetna Paczka nie jest jednorazową akcją, a ma faktycznie przełożyć się na trwałą zmianę rodzin na lepsze.

Wolontariusze podkreślają, że w „weekend cudów” jest magicznie i płyną łzy wzruszenia. – Gdy dostarczyliśmy paczkę rodzinie z Tadżykistanu, kilkuletni chłopiec, żeby nam podziękować, stanął na baczność i zaśpiewał hymn Polski. I już nie było twardzieli – ani wśród darczyńców, ani wśród wolontariuszy. Wszystkim poleciały łzy – relacjonuje jedną z historii wolontariusz Piotr.

Szlachetną Paczkę wspierają artyści, sportowcy, politycy. Na temat projektu wypowiedział się m.in. światowej sławy psycholog prof. Philip Zimbardo. W jego ocenie wyjątkowość Paczki polega na tym, że przywraca ona ludziom – czasem bardzo biednym i wykluczonym społecznie – poczucie przynależności. „Oni nie muszą błagać, wołać »potrzebuję!«, tylko dostają pomoc od tych, którym dawanie sprawia satysfakcję, a nawet przyjemność” – powiedział naukowiec, cytowany w materiałach prasowych.

W ub. r. pomoc w ramach Szlachetnej Paczki trafiła do ponad 20 tys. rodzin, jej wartość wyniosła prawie 54 mln zł. Szlachetna Paczka działa od 18 lat. W tym czasie pomoc otrzymało prawie 170 tys. rodzin, wartość pomocy przekroczyła ćwierć mld zł.

źródło:

Zobacz więcej