RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Armenia: Blok premiera Paszyniana prowadzi w wyborach parlamentarnych

Nikoła Paszynian (fot. REUTERS/Vahram Baghdasaryan/Photolure)

Blok wyborczy dotychczasowego premiera Armenii Nikoły Paszyniana wygrał wybory parlamentarne w kraju – wskazują częściowe wyniki wyborów. Blok, któremu przewodzi jego ugrupowanie otrzymał prawie 70,5 procent głosów. Na drugim miejscu z wynikiem niecałych 8,5 procent znalazła się partia Zamożna Armenia – poinformowała komisja wyborcza po podliczeniu 88 procent głosów. Pełne wyniki wyborów zostaną ogłoszone jeszcze w poniedziałek.

Po wyborach w Armenii. Obserwatorzy informują o „dziesiątkach nieprawidłowości”

Mieszkańcy Armenii wybierali w niedzielę w przedterminowych wyborach parlament. Jak poinformowała Centralna Komisja Wyborcza, frekwencja o godz. 17...

zobacz więcej

W głosowaniu wzięły udział dwa bloki wyborcze i dziewięć partii politycznych. Choć lokalni obserwatorzy poinformowali o licznych naruszeniach ordynacji, to w ocenie konstytucjonalistów nie miały one zasadniczego wpływu na wynik głosowania.

Do ogłoszenia przedterminowych wyborów parlamentarnych w Armenii doprowadził lider „aksamitnej rewolucji” Nikoł Paszynian, który najpierw w wyniku protestów stanął na czele rządu, a w październiku podał się do dymisji, aby w ten sposób doprowadzić do przedterminowych wyborów i ostatecznie umocnić swoją władzę.

W ocenie ekspertów wygrana premiera oznacza koniec epoki rządów prorosyjskiego klanu byłego prezydenta Sierża Sarkisjana.

W kwietniu i maju przez Armenię przetoczyła się fala protestów. Na czele ruchu niezadowolonych obywateli stanął Nikoł Paszynian, były dziennikarz i działacz społeczny. Organizując blokadę stolicy Armenii – Erywania wymusił na parlamencie odwołanie ze stanowiska premiera byłego prezydenta Armenii Sierża Sarkisjana i sam objął urząd szefa rządu.

Jednoizbowy parlament Armenii wyłaniany jest na pięcioletnią kadencję. Frekwencja w wyborach wyniosła ok. 49 proc.

źródło:
Zobacz więcej