RAPORT

Kampania 2020

„Nowak i Rostowski odpowiadają za rozszczelnienie systemu podatkowego”

Portal tvp.info ujawnił w sobotę dokumenty, z których wynika, że przedsiębiorcy już od 2008 roku alarmowali o masowej skali wyłudzania podatku VAT. Instytucje podległe rządzącej koalicji PO-PSL nie reagowały na te informacje. – To Sławomir Nowak i Jan Vincent Rostowski odpowiadają za rozszczelnienie systemu podatkowego, bo już w 2008 roku była świadomość, że mechanizmy, które są wprowadzane, muszą do tego doprowadzić – powiedział w programie „Gość Wiadomości” Adrian Stankowski z dziennika „Gazeta Polska Codziennie”.

Przedsiębiorcy alarmowali rząd PO-PSL ws. kradzieży VAT. Bez skutku. Portal tvp.info ujawnia dokumenty

Resort finansów, inne ministerstwa i urzędy centralne, a w końcu sami premierzy Donald Tusk i Ewa Kopacz otrzymywali w latach 2008 – 2015...

zobacz więcej

Paweł Lisicki, redaktor naczelny tygodnika „Do Rzeczy” uważa, że sprawa wymaga dogłębnego zbadania. – Zmiana przepisów nie wzięła się znikąd, tylko stała za nią pewna konkretna osoba i konkretne interesy. Czy stało za tym zwykłe niechlujstwo i błąd, czy też za tym kryła się inna sprawa – w domyśle korupcja – od tego jest właśnie komisja – podkreślił.

Stankowski zwrócił uwagę, że obowiązywał mechanizm – projekty odrzucane przez departamenty nadzorowane przez wiceminister finansów Elżbietę Chojnę-Duch „powracały via komisja Palikota »Przyjazne państwo«”. – Teraz już wiemy, dla kogo było przyjazne – przekonywał. – Decydującą osobą był pan Sławomir Nowak. Taki stan został ustalony na ustne polecenie pana ministra Jana Vincenta Rostowskiego – wskazał.

– To Sławomir Nowak i Jan Vincent Rostowski odpowiadają za rozszczelnienie systemu podatkowego, bo już w 2008 roku była świadomość, że mechanizmy, które są wprowadzane, muszą do tego doprowadzić – zasugerował Stankowski.

Lisicki przypomniał, że – jak wskazała Chojna-Duch – bezpośrednie prace na ostatecznym kształtem ustawy zależały od obecności przedstawiciela jednej z firm prywatnych. – Wyglądało na to, że albo było to daleko idące przekroczenie tego, co można byłoby nazwać lobbingiem, albo wprost działalnością sprzeczną z prawem – zaznaczył.

„Jeśli następuje patologiczne sprzężenie między biznesem a rządzącymi, to dochodzi do powstania mafii”

– Z ujawnionych przez portal tvp.info dokumentów wynikają liczby, za którymi idą bardzo duże przekręty, ale też i dramaty ludzkie. Mam nadzieję, że...

zobacz więcej

Sytuacja niedopuszczalna

– Nie jest rzeczą normalną, aby ustawa była pisana przez osoby do tego niepowołane i to jeszcze w tak oczywisty sposób. Sytuacja, kiedy urzędnik się temu przeciwstawia i próbuje to zmienić, to urzędnik zostaje odwołany – a prace nad ustawą postępują zgodnie z tym, co chce grupa prywatnego interesu, jest to rzecz z punktu widzenia interesu publicznego niedopuszczalna – stwierdził Lisicki.

W sobotę portal tvp.info opublikował dokumenty, z których wynika, że premierzy Donald Tusk i Ewa Kopacz otrzymywali w latach 2008-2015 ostrzeżenia ze strony organizacji branżowych zaniepokojonych zagrożeniem, a później faktycznym wyłudzaniem VAT. Mimo to władze nie widziały potrzeby wprowadzania postulowanych przez przedsiębiorców zmian.


Przedsiębiorcy alarmowali rząd PO-PSL ws. kradzieży VAT. Bez skutku. Portal tvp.info ujawnia dokumenty
Jak wynika z dokumentów, do których dotarł portal tvp.info, już w 2008 r. Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego ostrzegała Ministerstwo Finansów, że istniejące wówczas zasady opodatkowania akcyzą olejów smarowych skutkują stratami w budżecie państwa. POPiHN alarmowała, że odbije się to negatywnie na podmiotach uczciwie płacących podatki. Podobne zastrzeżenia kierowały również inne izby handlowe i firmy. Mimo to rząd PO-PSL nie skorygował przepisów. W efekcie luka VAT wzrosła z 7,1 mld zł w 2007 r., do 50,4 mld zł w 2015, a więc ponad siedmiokrotnie. Takiego wzrostu nie odnotowano w żadnym kraju UE. Skumulowana luka za lata 2008-2015 wyniosła 262 mld zł.źródło:
Zobacz więcej