RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Policjanci rozbili „hybrydowy” gang „Starego Ziela”

Ponad 200 funkcjonariuszy CBŚP i KAS – w tym antyterroryści – wzięło udział w obławie na gang Piotra Z. ps. Stary Zielu działający w woj. lubuskim (fot. CBŚP)

Ponad 200 funkcjonariuszy CBŚP, KAS , w tym antyterroryści, wzięło udział w obławie na gang Piotra Z. ps. Stary Zielu działający w woj. lubuskim. Zatrzymano 13 osób, w tym samego herszta, kilku przestępcom udało się uniknąć wpadki. W ciągu dwóch lat działalności, banda sprzedała narkotyki warte ponad 2,6 miliona zł, ale największe zyski przyniósł gangsterom handel tytoniem i podrabianymi papierosami. Skarb Państwa stracił na tym procederze ponad 42 miliony zł.

Gang przemycał papierosy samolotem i łodziami. Są kolejni zatrzymani

Kolejnych osiem osób zatrzymano w związku ze śledztwem dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemytem wyrobów tytoniowych z...

zobacz więcej

Grupę „Starego Ziela” można nazwać gangiem hybrydowym – zajmował się zarówno typową bandyterką, handlem narkotykami, ale także sprzedażą podrabianych papierosów i tytoniu. Z ustaleń tvp.info wynika, że przestępcy kupowali kokainę po 150 tys. zł za kilogram. Sprzedawali za 270 tys. zł za kilogram. Przestępcy oferowali także marihuanę i amfetaminę. Narkotyki sprzedawali m.in. do Niemiec i Szwecji.

Ale nawet tak duże zyski na narkotykach były niczym, wobec zysków na nielegalnych wyrobach tzw. akcyzowych. Papierosy i tytoń pozwalają grupom przestępczym na zarobienie naprawdę dużych pieniędzy. Z zeznań skruszonego członka grupy „Ziela” wynika, że największe zyski można było osiągnąć na sprzedaży podrabianych papierosów. Jeden z takich transportów grupa kupiła za 2,3 mln zł a sprzedała za 3,9 mln zł.

Wypuszczali na czarny rynek legalne papierosy. Gang rozbity

Dzięki współpracy CBŚP, służb brytyjskich, włoskich i Europolu rozbito grupę zajmującą się nielegalnym handlem papierosami. Funkcjonariusze...

zobacz więcej

Miliony popłynęły do gangu

W pierwszych dniach grudnia, policjanci CBŚP z Zielonej Góry pod nadzorem śledczych z Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej uderzyli w gang „Starego Ziela”. Ponad 200 funkcjonariuszy, w tym KAS i antyterroryści, przeszukało kilkadziesiąt mieszkań, domów i posesji członków grupy. Zatrzymali 13 osób z Piotrem Z. na czele.

W trakcie działań funkcjonariusze zabezpieczyli m.in. anaboliki, papierosy bez akcyzy oraz 60 kilogramów krajanki tytoniowej. Odzyskano także skradziony w Niemczech, samochód warty około 65 tys. zł. Na poczet przyszłych kar oraz grzywien zabezpieczono ponad 300 tys. zł w gotowce.

– W czasie postępowania ustaliliśmy, że zorganizowana grupa przestępcza działała w Sulechowie oraz innych miejscowościach na terenie woj. lubuskiego od stycznia 2015 roku do września 2016 roku. W tym czasie, grupa wprowadziła na rynek, co najmniej 7 kilogramów kokainy, co najmniej 10 kilogramów marihuany i co najmniej 20 kilogramów amfetaminy o łącznej wartości rynkowej nie mniejszej niż 2.6 mln zł. Członkowie grupy bezprawnie wprowadzili na rynek wyroby akcyzowe w postaci alkoholu, papierosów i tytoniu do palenia, co do których łączna wartość niezapłaconej akcyzy wynosi nie mniej niż 42 miliony złotych – powiedział Karol Borchólski, z Prokuratury Krajowej.

Piotrowi Z. przedstawiono zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą oraz zarzuty dotyczące przestępstw narkotykowych. Pozostałym zatrzymanym prokuratorzy ogłosili zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, obrotu znaczną ilością środków odurzających, jak również przestępstwa skarbowe. Grozi za to do 15 lat więzienia.

źródło:
Zobacz więcej