„Lakier prezydenta Macrona jest uszkodzony. Kanclerz ma teraz większe pole manewru”

– We Francji dużo się teraz zmieni – ocenił w programie „Studio Zachód” Roland Freudenstein. – Powiedzmy: u prezydenta Macrona lakier jest uszkodzony – dodał wicedyrektor brukselskiego think tanku Martens Centre. – To nie znaczy, że jutro go nie będzie, jako prezydenta – zastrzegł. Niemiecki politolog odniósł się do gwałtownych protestów tzw. ruchu żółtych kamizelek, przeciwników polityki francuskiego prezydenta.

Prezydent Francji ma się spotkać ze związkowcami i pracodawcami

Prezydent Francji Emmanuel Macron spotka się w poniedziałek rano z przedstawicielami związków zawodowych, organizacji pracodawców i lokalnych władz...

zobacz więcej

Freudenstein był pytany o wpływ zmiany na stanowisku przewodniczącego CDU na relacje niemiecko-francuskie. Dyrektor udzielił wywiadu TVP Info po polsku.

– To znaczy, że Emmanuel Macron, jako prowadzący politykę zachodniej Europy, który trochę zakryje panią Merkel, to już jest przeszłość. Pani Merkel bardzo prawdopodobnie zostanie całą kadencję, jako kanclerz. Teraz ma trochę większe pole do manewru – wyjaśnił.

– Z drugiej strony wola do współpracy z Francją jest absolutnie utrzymana, jest taka sama jak zawsze – podkreślił ekspert. – I pani Merkel i pani Annegret Kramp-Karrenbauer, jako przewodnicząca partii, a w przyszłości prawdopodobnie pani kanclerz – one wszystkie chcą utrzymać intensywność współpracy francusko-niemieckiej – dodał.

Delegaci na zjazd CDU w Hamburgu wybrali w piątek Annegret Kramp-Karrenbauer (od inicjałów imienia i nazwiska nazywaną w mediach AKK) na nową szefową partii. Chadecka polityk, uznawana za kontynuatorkę linii kanclerz Angelę Merkel, w drugiej turze uzyskała 517 głosów, a jej rywal, konserwatywny Friedrich Merz – 482. W pierwszej żaden z kandydatów nie otrzymał ponad połowy z 999 głosów delegatów. Odpadł w niej również konserwatywny minister zdrowia Jens Spahn.

źródło:
Zobacz więcej