RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Żydzi polscy to wielka polska tradycja”. Prezydent zapalił świecę chanukową

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystości zapalenia świec chanukowych, która odbyła się w Pałacu Prezydenckim. Chanuka to jedno z najważniejszych świąt żydowskich. – To z jednej strony święto radości, a z drugiej będące świętem wielkiego cudu i w jakimś sensie symbolu przetrwania – powiedział.

Prezydent Duda: Mój kraj przez tysiąc lat był dla Żydów gościnnym domem

zobacz więcej

Prezydent zwrócił uwagę na podobieństwo losów Żydów, którzy wywołali powstanie czczone podczas Chanuki z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

– Ponad 2150 lat, kiedy to naród żydowski znajdował się pod jarzmem ciemiężców, Antioch IV próbował zmusić naród wybrany do wyrzeczenia się swojego Boga. Skutek był taki, że wybuchło powstanie Machabeuszy i pod wodzą Judy Machabeusza powstańcom udało się przepędzić Hellenów, odbić świątynię. W świątyni znaleziono tylko jeden dzban oliwy, który zwykle starczał na jeden dzień. Zapalili go, złożyli ofiary, modlili się i stał się cud, bo jeden dzban oliwy pozwolił, by lampka płonęła przez osiem dni – przypomniał Andrzej Duda.

Podziękował gościom, że w święto Chanuki wypadające w stulecie niepodległości Polski, może się spotkać z przedstawicielami narodu żydowskiego. – Cieszę się, że możemy się spotkać jako wspólnota ludzi mieszkających w Polsce, wspólnota tych, którzy stanowią polskie społeczeństwo, jako wspólnota tych, którzy chcą być razem – podkreślił.

Wielka polska tradycja

– Żydzi polscy to wielka polska tradycja, to przeszło tysiąc lat naszej wspólnej historii. To momenty piękne i momenty trudne, ale to także wielu ludzi, którzy na trwałe wpisali się w historii Polski, stali się ważnym elementem polskiej kultury, polskiej tradycji, ważnym elementem tego, o czym mówimy, że jest polskie. Jest polskie i w jakiejś części jest też żydowskie. To właśnie wpływ tej wspaniałej kultury także naszą kulturę i tradycję kształtował – zaznaczył.


Prezydent Duda: Mój kraj przez tysiąc lat był dla Żydów gościnnym domem
Prezydent zwracał też uwagę, że wśród osób uhonorowanych przez niego pośmiertnie Orderami Orła Białego jest dwóch przedstawicieli społeczności żydowskiej - Janusz Korczak oraz Baruch Steinberg - Naczelny Rabin Wojska Polskiego - ofiara Zbrodni Katyńskiej.

źródło:
Zobacz więcej