Prezydent Francji ma się spotkać ze związkowcami i pracodawcami

Francuzi są niezadowoleni z polityki Emmanuela Macrona (fot. PAP/EPA/ETIENNE LAURENT)

Prezydent Francji Emmanuel Macron spotka się w poniedziałek rano z przedstawicielami związków zawodowych, organizacji pracodawców i lokalnych władz – podała agencja Reutera, powołując się na źródła w Pałacu Elizejskim. W kraju od kilku tygodni trwają demonstracje. Manifestanci wskazują na pogarszające się warunki życia.

Aresztowania podczas protestów. Tylko w Paryżu policja zatrzymała ponad tysiąc osób

Podczas sobotnich protestów ruchu „żółtych kamizelek” w całej Francji aresztowano łącznie 1723 osoby, z czego 1220 znajduje się nadal w policyjnych...

zobacz więcej

W tym trudnym dla kraju czasie prezydent chce zgromadzić wszystkie polityczne, terytorialne, gospodarcze i społeczne siły, by usłyszeć ich głosy i propozycje i by zmobilizować ich do działania – wskazały źródła w rozmowie z agencją Reutera.

Rzecznik prezydenta Benjamin Griveaux poinformował wcześniej w niedzielę, że na początku nadchodzącego tygodnia Macron wygłosi ważne oświadczenie. Nie sprecyzował jednak, kiedy dokładnie to nastąpi, ani czego dotyczyć będzie wystąpienie. W piątek wysocy rangą doradcy prezydenta sugerowali, że na początku tygodnia odniesie się on do protestu „żółtych kamizelek”.

We Francji w sobotę odbyły się kolejne protesty przeciwko wysokim kosztom utrzymania. W demonstracjach „żółtych kamizelek” w całej Francji wzięło udział około 136 tys. osób. W Paryżu ponownie doszło do starć uczestników protestów z siłami bezpieczeństwa. Jak podało w niedzielę rano francuskie MSW, aresztowano 1723 osoby, czyli znacznie więcej niż w trzy poprzednie soboty.

Protesty „żółtych kamizelek” zaczęły się od sprzeciwu wobec zapowiadanej przez rząd podwyżce od stycznia akcyzy na paliwo. Mimo że władze przed kilkoma dniami ogłosiły, że zawieszają jej wprowadzenie na cały rok 2019, demonstracje nie ustały, a przyczyną niezadowolenia ich uczestników są wysokie koszty utrzymania i polityka gospodarcza Macrona. Bezrobocie we Francji wynosi 9,3 proc., podczas gdy średnia unijna to 6,8 proc.

źródło:

Zobacz więcej