Niemiecki polityk, były wiceprzewodniczący PE: Nord Stream 2 to bardzo niefortunny projekt

Wiele krajów, w tym Polska, jest przeciwnych Nord Stream 2 (fot. Wiki/Bair175)

Kolejny niemiecki polityk wypowiedział się krytycznie na temat kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2. Poseł centroprawicowej partii FDP Alexander Graf Lambsdorff ocenił w rozmowie z Deutsche Welle, że sprawę budowy gazociągu „należało rozstrzygnąć na poziomie europejskim”. – W przyszłości trzeba unikać takich działań w pojedynkę – podkreślił.

Niemiecka gazeta: Konieczne jest wstrzymanie budowy Nord Stream 2

Po konfrontacji Ukrainy i Rosji w Cieśninie Kerczeńskiej jest jasne, że należy jak najszybciej zrezygnować z budowy Nord Stream 2; zależność od...

zobacz więcej

Poseł został spytany, czy projekt jak Nord Stream 2 nie jest zaprzeczeniem europejskich wartości, o łamanie których Bruksela oskarża m.in. Polskę. – Nord Stream 2 to bardzo, bardzo niefortunny projekt. Od samego początku należało go przedyskutować na poziomie europejskim i wtedy można było powiedzieć „tak” czy „nie”. A w takiej formie w jakiej on powstał, dziś od strony prawnej jest to niemal niemożliwe, by go zatrzymać – ocenił.

– Ale w kontekście europejskiej polityki energetycznej czy też europejskiej polityki zagranicznej tego typu projekty należą do lamusa. W przyszłości musimy uważać na to, by nie było działania w pojedynkę – także ze strony Niemiec – przekonywał wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2014-17.

Lambsdorff opowiedział się za twardym kursem wobec Rosji. – Wydaje mi się, że jednomyślna reakcja Unii Europejskiej wobec Rosji mocno zaskoczyła Kreml. Nie sądzę, by Władimir Putin spodziewał się tego, że sankcje utrzymają się przez tak długi czas przy jednomyślnym poparciu od Polski po Portugalię i od Finlandii po Włochy. To właściwa droga. Musimy zasygnalizować Rosjanom, że nie akceptujemy ich polityki zagranicznej w takiej formie – dowodził.

źródło:
Zobacz więcej