Zdetonowano bombę lotniczą z II wojny światowej. Ewakuowano mieszkańców

Saperzy w miejscu znalezienia bomby (fot.PAP/Marcin Bielecki)

W niedzielę po południu na poligonie w Drawsku Pomorskim (woj. zachodniopomorskie) saperzy zdetonowali bombę lotniczą z czasów II wojny światowej wydobytą w Policach.

Bomba lotnicza pod łyżką koparki. Z terenu galerii handlowej usunięto niewybuch

234 sztuki amunicji i bombę lotniczą o wadze 50 kg z czasów II wojny światowej wydobyła w sobotę z ziemi w Krotoszynie grupa saperska z Głogowa –...

zobacz więcej

O detonacji niewybuchu na drawskim poligonie poinformował burmistrz Polic Władysław Diakun. Bomba została tam przetransportowana w konwoju, który eskortowała policja. Wcześniej ważący około 250 kilogramów niewybuch podjęli w Policach saperzy z 5 Pułku Inżynieryjnego ze szczecińskich Podjuch.

W niedzielę rano w Policach rozpoczęła się ewakuacja mieszkańców z terenów zagrożonych eksplozją bomby w promieniu 1,5 kilometra od miejsca, w którym leżała. Szacuje się, że mieszka tam około 25 tys. osób. Saperzy przystąpili do akcji około godziny 9.30. Godzinę później bomba była załadowana na ciężarówce, która wywiozła ją z Polic.

Cała ewakuacja i podjęcie niewybuchu przebiegły spokojnie – ocenił Diakun. Burmistrz Polic podziękował służbom, które brały udział w akcji.

Na ważący około 250 kilogramów niewybuch natrafiono w ubiegły czwartek na ul. Tanowskiej podczas prac ziemnych.

źródło:

Zobacz więcej