Pierwsza konwencja Teraz!. „Wysoka jakość życia wszystkim Polakom” i „zmiana 500 Plus”

Pierwsza konwencja partii Teraz! (fot. arch. PAP/ Bartłomiej Zborowski)

Rozdział Kościoła od państwa, polityka społeczna ukierunkowana na wsparcie najsłabszych, polityka kulturalna bez cenzury – to postulaty nowej partii Teraz!. Chcemy zapewnić wszystkim Polakom wysoką jakość życia – mówiła w niedzielę liderka ugrupowania Joanna Scheuring-Wielgus. Z kolei Ryszard Petru zadeklarował obniżenie PIT i CIT do 16 proc., przywrócenie handlu w niedziele, likwidację KRUS i przywilejów emerytalnych oraz korektę w programie 500 Plus.

„Nowoczesna to historia”. „Partia Ryszarda Petru może odnieść sukces”

– Nowoczesna już przeminęła i jest passé. Nowoczesna to już historia. Ci ludzie dali się wchłonąć. Ludzie Nowoczesnej skanibalizowali się. Tam...

zobacz więcej

W niedzielę w Warszawie odbywa się konwencja programowa Teraz! – nowego ugrupowania politycznego Ryszarda Petru i Joanny Scheuring-Wielgus.

Liderka nowo powstałej partii Teraz! podkreśliła, że dla polityków najważniejszy powinien być człowiek – jego godność i jakość jego życia. – Przyszłam do polityki z III sektora, z sektora organizacji pozarządowych i ruchów obywatelskich, aby być w parlamencie ich głosem. Naszym głosem – mówiła.

Jej zdaniem to organizacje skupiające społeczniczki i społeczników, zaangażowane obywatelki i zaangażowanych obywateli są dziś najbliżej ludzi, są głosem wskazującym najlepsze rozwiązania prawne i społeczne. – I teraz przyszedł czas, aby ten głos, wasz głos – społeczniczek i społeczników, obywatelek i obywateli – był jeszcze bardziej słyszalny – oświadczyła.

– Dlatego cieszę się, że są dzisiaj tutaj ze mną dwie ważne dla mojego serca osoby. Kobieta, która wyprowadziła na ulice tysiące kobiet w Polsce i wykrzyczała hasło, które mam dzisiaj na koszulce: Uwaga, uwaga tu obywatelki: Marta Lempart z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet – mówiła Scheuring-Wielgus. – Jest jeszcze jedna osoba. Osoba, która dzień w dzień, noc w noc angażuje się do obrony praworządności. To dzięki jego uporowi i jego zaangażowaniu, duch społeczeństwa obywatelskiego tkwi w nas – Paweł Kasprzak, Obywatele RP – dodała.

Jacek Sasin: Narracja Nowoczesnej okazała się kłamstwem

– Nowoczesna powstała po to, by być przeciwną wobec polityki Platformy Obywatelskiej, by pokazać, że są środowiska liberalne przeciwne polityce PO....

zobacz więcej

– Zdecydowałam się powołać nowe ugrupowanie polityczne wraz z Ryszardem Petru, który jest głosem ludzi przedsiębiorczych, którzy tworzą miejsca pracy i generują dochód. Teraz jest czas, aby połączyć aktywność społeczną i obywatelską z przedsiębiorczością Polek i Polaków. To dwa światy, które muszą być jednym światem, to dwa filary naszej partii – mówiła.

Posłanka podkreśliła, że celem nowego ugrupowania jest zapewnienie wysokiej jakości życia oraz możliwości indywidualnego rozwoju wszystkim mieszkankom i mieszkańcom Polski. – Jeśli chcemy odnieść długofalowy sukces gospodarczy musimy zapewnić Polkom i Polakom dobre warunki życia. Dobre i godne warunki życia, a nie jałmużnę, to jest nasz wspólny cel – mówiła.

Scheuring-Wielgus oświadczyła, że marzy o Polsce gdzie przestrzegane są prawa człowieka.

– Marzę o mądrej edukacji, przemyślanej, stawiającej w centrum młodego człowieka, wydobywającą i wspierającą jego talenty i pasje, ale dbającą również o nauczyciela – mówiła.

Liderka Teraz! chce także, by polityka społeczna ukierunkowana była na wsparcie tych, którzy naprawdę potrzebują pomocy. – Przestańmy projektować Polskę dla ludzi zdrowych, zacznijmy ją projektować ją w pierwszej kolejności dla tych, którym jest trudniej, zdrowy i młody i tak sobie poradzi – dodała.

Petru o KO: To tak, jakby celem obiadu nie było danie tylko współbiesiadnik

– Współczuję Polakom, którzy uwierzyli w Koalicję Obywatelską. To, co się wydarzyło, pokazuje, że nie ma żadnej koalicji. To jest tak, jakby...

zobacz więcej

Z kolei Ryszard Petru mówił na konwencji, że aby wygrać wybory, potrzebna jest całościowa wizja dostatniej Polski i plan działań. – My jako jedyni taki plan przygotowaliśmy. Ostatni rok spędziliśmy na analizie wyzwań które stoją przed naszym krajem – podkreślił.

Zapowiedział, że Teraz! będzie reprezentować idee i wartości, których nikt na polskiej scenie politycznej nie reprezentuje, szczególnie skupiając się na gospodarce i kwestiach społecznych. – Robimy to po to, aby współrządzić Polską po wyborach w 2019 roku – dodał.

Krytyka 500 Plus

Polityk przedstawił najważniejsze postulaty swojego ugrupowania. Zdaniem Petru program 500 Plus nie sprawdził się, a okazał demograficznym fiaskiem. – Program ten wymaga głębokiej korekty. Wsparcie powinno iść na pierwsze dziecko tylko dla tych, którzy są aktywni, tylko dla tych, którzy potrzebują – mówił.

Petru zapowiedział obniżenie PIT i CIT do 16 proc. – Podatki muszą być niskie i proste. Muszą być liniowe. Podatek VAT będziemy obniżać, porządkując niedobór w kasie po rządach PiS – zaznaczył.

– Zmniejszymy ZUS do 500 złotych miesięcznie dla małych firm, aby w końcu mogły rozwinąć skrzydła – zadeklarował Petru.

źródło:

Zobacz więcej