RAPORT

Kampania 2020

Szef MSZ Francji do Donalda Trumpa: Proszę pozwolić naszemu narodowi żyć po swojemu

Protest „żółtych kamizelek” w Paryżu (fot. PAP/EPA/IAN LANGSDON)

Francuski minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian wezwał Donalda Trumpa, by nie mieszał się w wewnętrzne sprawy Francji. Była to reakcja na zamieszczone przez prezydenta USA na Twitterze komentarze na temat protestów ruchu „żółtych kamizelek”.

Aresztowania podczas protestów. Tylko w Paryżu policja zatrzymała ponad tysiąc osób

Podczas sobotnich protestów ruchu „żółtych kamizelek” w całej Francji aresztowano łącznie 1723 osoby, z czego 1220 znajduje się nadal w policyjnych...

zobacz więcej

„Mówię Donaldowi Trumpowi i prezydent Republiki (Emmanuel Macron) też mu to mówił: nie jesteśmy stroną amerykańskich debat, więc proszę pozwolić naszemu narodowi żyć po swojemu” – oświadczył szef francuskiej dyplomacji.

Trump w sobotę na Twitterze połączył trwające czwarty weekend z rzędu protesty „żółtych kamizelek" z paryskim porozumieniem klimatycznym, z którego jego administracja się wycofała. Przekonywał, że jedną z przyczyn niezadowolenia społecznego we Francji jest przekazywanie dużych sum pieniędzy krajom trzeciego świata, aby pomóc im w ochronie środowiska.

„Bardzo smutny dzień i noc w Paryżu. Może czas zakończyć niedorzeczne i niezwykle kosztowne porozumienie paryskie i oddać pieniądze ludziom w postaci niższych podatków?” – napisał prezydent USA.

źródło:

Zobacz więcej