RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Żołnierze WOT złożyli przysięgę w miejscu kaźni rtm. Pileckiego

Żołnierze złożyli przysięgę w miejscu kaźni rtm. Pileckiego w areszcie śledczym na Mokotowie w stolicy (fot. PAP/Tomasz Gzell)
Żołnierze złożyli przysięgę w miejscu kaźni rtm. Pileckiego w areszcie śledczym na Mokotowie w stolicy (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Najnowsze

Popularne

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej z 6. Mazowieckiej Brygady OT złożyli przysięgę wojskową w miejscu kaźni swojego patrona rotmistrza Witolda Pileckiego, na terenie dawnego aresztu śledczego Warszawa-Mokotów. W uroczystości wzięła udział córka rotmistrza Zofia Pilecka.

Wojsko chce kupić mikrodrony. Ogłasza przetarg

Inspektorat Uzbrojenia ogłosił przetarg na dostawę mikrodronów dla wojska; chce kupić sześć zestawów urządzeń do prowadzenia dziennej i nocnej...

zobacz więcej

W niedzielę przed wejściem do dawnego aresztu śledczego Warszawa-Mokotów na ul. Rakowieckiej przysięgę złożyło 124 żołnierzy z 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Żołnierze przysięgali w miejscu, w którym obecnie jest Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Ponad 70 lat temu był tam torturowany i został zamordowany patron 6. Mazowieckiej Brygady OT – rotmistrz Witold Pilecki.

Szef resortu obrony Mariusz Błaszczak skierował do nowych żołnierzy WOT list. Podkreślił w nim, że służba w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej wiąże się z odpowiedzialnością za bezpieczeństwo kraju.

„W historii państwa polskiego służba wojskowa zawsze zajmowała szczególne miejsce, stanowiąc symbol najwyższego oddania ojczyźnie i narodowi. Podjęliście decyzję o wstąpieniu do Wojsk Obrony Terytorialnej, której podstawowym zadaniem jest służba lokalnej społeczności. W każdej sytuacji kryzysowej, zarówno podczas wojny, jak i podczas pokoju macie zawsze być blisko potrzebujących pomocy. Chronić życie, zdrowie i mienie tutejszej ludności” – napisał do składających przysięgę wojskową Błaszczak.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele innych rodzajów sił zbrojnych, a także straży pożarnej, policji i straży granicznej. Byli też urzędnicy stołecznego ratusza. Wśród zaproszonych byli też działacze środowisk kombatanckich, w tym powstańcy warszawscy. Wśród gości była również Zofia Pilecka, córka zamordowanego w okresie PRL-u rotmistrza. Żołnierzom podczas przysięgi towarzyszyły rodziny i warszawiacy.

6. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego jest jedną z dwóch brygad działających na terenie Mazowsza. W skład brygady wchodzić będą cztery bataliony lekkiej piechoty: w Radomiu, Grójcu, Pomiechówku oraz w Płocku. Dowodzi nią płk Grzegorz Kaliciak. Ochotnicy, którzy zostali zaprzysiężeni w niedzielę pochodzą z południowego Mazowsza, w tym lewobrzeżnej Warszawy i Płocka. Żołnierze zostali powołani do służby 24 listopada tego roku, do batalionu lekkiej piechoty w Grójcu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej