Jacek Sasin: Narracja Nowoczesnej okazała się kłamstwem

– Nowoczesna powstała po to, by pokazać, że są środowiska liberalne przeciwne polityce PO. W momencie powstania Koalicji Obywatelskiej w jednym worku znalazła się .N i PO i ta cała narracja okazała się kłamstwem, okazało się że nie ma różnic – powiedział w „Woronicza 17” szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Politycy w TVP Info skomentowali rozłam w Nowoczesnej i utratę z jej szeregów kilku posłów na rzecz nowego klubu PO KO.

„Nowoczesna to historia”. „Partia Ryszarda Petru może odnieść sukces”

– Nowoczesna już przeminęła i jest passé. Nowoczesna to już historia. Ci ludzie dali się wchłonąć. Ludzie Nowoczesnej skanibalizowali się. Tam...

zobacz więcej

W środę z klubu Nowoczesnej odeszło siedmioro posłów – szefowa klubu Kamila Gasiuk-Pihowicz, Kornelia Wróblewska, Elżbieta Stępień, Krzysztof Truskolaski, Paweł Kobyliński, Michał Jaros, Marek Sowa. Przeszli oni do nowo powstałego klubu parlamentarnego Platforma Obywatelska – Koalicja Obywatelska. Szeregi nowego klubu zasilił także Piotr Misiło, który został w ostatni piątek wyrzucony z Nowoczesnej. Środowe odejścia posłów sprawiły, że klub Nowoczesnej w Sejmie przestał istnieć i stał się kołem.

Wydarzenia z Sejmu skomentowali w programie „Woronicza 17” w TVP Info politycy. Minister Jacek Sasin wskazywał, że Nowoczesna wchodząc najpierw w koalicję z PO w wyborach samorządowych, a następnie będąc częściowo przez Platformę wchłonięta, zaprzeczyła własnym pierwotnym założeniom, którymi miały być m.in. sprzeciw wobec rządów PO i alternatywa dla wyborców liberalnych.

– Jedynym wspólnym programem tej koalicji jest „anty-PiS”, zbudowanie przekazu nienawiści do partii rządzącej. Wszystko inne zeszło na dalszy plan. Nie wiem jak miałby wyglądać rząd Koalicji Obywatelskiej – zastanawiał się Sasin.

Odnosząc się do długów Nowoczesnej minister wskazywał, że ma nadzieję, iż „Nowoczesna będzie spłacać swoje zobowiązania”. – Trudno się pogodzić z tym, żeby te długi spłacali obywatele, którzy nie zgadzają się z celami tej partii – mówił.

Zdaniem Joanny Schmidt z partii Teraz! „Nowoczesna jako partia istnieje, ale zadano jej śmiertelny cios”. – Likwidacja klubu parlamentarnego to bardzo duża strata dla tego ugrupowania. Nie rozumiem retoryki PO, która nie zauważyła, że zabiła KO. Nie trzeba robić KO samej ze sobą. Mamy dwóch liderów Schetynę i Lubnauer. Zostało absolutnie zaprzepaszczone zaufanie, które było budowane – mówiła Schmidt, była posłanka Nowoczesnej.

– Zawsze były tarcia w .N, jak blisko być KO. Schetyna tak przytulił Nowoczesną, że połamał jej kości. Ja uważam, że Koalicja Obywatelska nie pokona Prawa i Sprawiedliwości – mówiła. – KO pokazała, że musi powstać szerszy blok, ale musi zostać zachowana tożsamość partii – stwierdziła Schmidt.

Anschluss, zdrada, nieodpowiedzialność. Lubnauer nie przebiera w słowach

– To był anschluss – stwierdziła przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer, odnosząc się do przejścia siedmiu posłów swojej partii do klubu...

zobacz więcej

Kolejnym politykiem, komentującym sejmowe roszady w klubach był były senator PO, a obecnie członek PSL Jan Filip Libicki. – To, co się stało z Nowoczesną, to zwolennikom tej jednej listy wyborczej opozycji utrudnia przekonywanie tych, którzy są sceptyczni do takiej wspólnej listy – mówił Libicki. – Zamiast uporczywej terapii w stosunku do Nowoczesnej dokonano eutanazji – stwierdził senator.

Zdaniem Pawła Sałka z kancelarii prezydenta wydarzenia minionego tygodnia w Sejmie pokazały, że lewica w przeciwieństwie do prawicy coraz bardziej się dzieli. – Dzisiaj mamy na scenie politycznej Zjednoczoną Prawicę i ona się dobrze trzyma. Natomiast w układzie liberalno-lewicowym mamy kilkanaście partii i tam jest ogromny podział, tam nie ma zgody – ocenił Sałek.

– Ja jestem po pięciu latach współpracy z PO w województwie śląskim i jestem odporny na tego typu działania. Nie są mi obce tego typu praktyki. Szukamy dziś koalicji lewicowej – powiedział Marek Balt z SLD, pytany o wchłonięcie posłów .N do KO PO.

Do sytuacji politycznej między PO i Nowoczesną odniósł się również poseł Kukiz’15 Tomasz Rzymkowski. – Schetyna zniszczył do cna Nowoczesną i za to mu trzeba podziękować. W KO został tylko szyld. Moim zdaniem Schetyna skutecznie zagrodził drogę do powrotu Tuska, który chciał wrócić do Polski jako lider zjednoczonego obozu „antypisowskiego”. To się nie uda. Ani SLD, ani PSL nie wejdzie w tą koalicję, bo nie chce być uduszony przez anakondę. Tak to się skończy; powstał śmieszny byt w parlamencie o nazwie PO KO. Nowoczesna się nie podniesie – mówił Rzymkowski. Jego zdaniem długi .N „zapłacimy ostatecznie my”. – Sprawę powinna zbadać prokuratura – uważa.

źródło:
Zobacz więcej