RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Coraz trudniejsza sytuacja Theresy May. Część jej partii przeciwna ustaleniom ws. brexitu

Jak donosi „Sunday Times”, premier May może próbować renegocjować warunki brexitu (fot. Wiktor Szymanowicz / Barcroft Media via Getty Images)

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May prawdopodobnie odłoży zaplanowane na wtorek głosowanie w Izbie Gmin w sprawie porozumienia brexitowego – donosi „Sunday Times”.

Co z Polakami na Wyspach po brexicie? Londyn publikuje dokument

Co się stanie z imigrantami unijnymi, w tym Polakami, w Wielkiej Brytanii, jeśli nie będzie umowy o wyjściu Londynu z Unii Europejskiej? Na to...

zobacz więcej

Według niedzielnego wydania popularnego dziennika, Theresa May ma pójść w ślady Margaret Thatcher i próbować do skutku negocjować porozumienie na lepszych dla Wielkiej Brytanii warunkach. Do asertywności mieli brytyjską premier przekonać jej współpracownicy.

Wczoraj z pracy w gabinecie zrezygnował sekretarz brytyjskiego ministra obrony. Zarzucił premier, że umowa zbytnio uzależnia Wielką Brytanię od Brukseli. „Nie chcę tłumaczyć wyborcom, dlaczego brexit jeszcze się nie dokonał i dlaczego reguły unijne będą nas obowiązywały kolejne lata” – argumentował Will Quince.

Sunday Times informuje, że blisko decyzji o rezygnacji w pracach rządu jest jeszcze troje ministrów.

Arytmetyka parlamentarna wskazuje, że Theresa May ewentualne wtorkowe głosowanie przegra, głównie w wyniku buntu w jej własnym stronnictwie. Głosowanie przeciw umowie zapowiada ponad 100 posłów rządzącej Partii Konserwatywnej, a także deputowani północnoirlandzkiej Demokratycznej Partii Unionistycznej.

Umowę zapewne odrzucą również proeuropejscy Liberalni Demokraci, deputowani Szkockiej Partii Narodowej oraz część opozycyjnej Partii Pracy. Po zeszłorocznych wyborach premier May nie ma samodzielnej większości w Izbie Gmin.

źródło:
Zobacz więcej