RAPORT

Kampania 2020

Timmermans: Będę walczył o demokrację i wolność Polaków

Frans Timmermans chce walczyć z nacjonalizmami w Europie (fot. PAP/EPA/MIGUEL A. LOPES)

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans zapowiedział podczas kongresu Partii Europejskich Socjalistów (PES) w Lizbonie, że będzie walczył o zapewnienie demokracji i wolności Polaków. Polityk został wybrany przez socjalistów na kandydata na szefa KE.

Frans Timmermans o decyzji TSUE ws. Polski: To orzeczenie sądu i musi być wdrożone

Decyzja Trybunału Sprawiedliwości UE ws. ustawy o polskim Sądzie Najwyższym musi być wdrożona – oświadczył w poniedziałek wiceprzewodniczący KE...

zobacz więcej

W swoim wystąpieniu Timmermans przypomniał, że dwudniowy kongres europejskich socjalistów w stolicy Portugalii służył opracowaniu programu ugrupowania przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Pierwszy wiceprzewodniczący KE ujawnił, że priorytetowym punktem manifestu wyborczego PES będzie walka z nacjonalizmami w Europie. Wśród swoich głównych planów Timmermans wymienił dążenie do odsunięcia od władzy obecnych ekip rządzących w Polsce i na Węgrzech. – Uroczyście obiecuję moim przyjaciołom w Polsce, że nigdy nie opuszczę narodu polskiego w jego walce o demokrację i wolność – oświadczył.

Kandydat europejskich socjalistów na szefa KE wyraził przekonanie, że Polacy „chcą być Europejczykami i z dumą machać niebieską flagą z żółtymi gwiazdami”. Dodał, że wierzy, iż Unia Europejska „reprezentuje dla nich wartości, w które wierzą”. – Zwyciężymy również na Węgrzech! – zapewnił w swoim przemówieniu Timmermans, otrzymując od zgromadzonych uczestników kongresu gromkie brawa.

W zjeździe brali udział m.in. premierzy Portugalii, Hiszpanii, Słowacji i Malty – Antonio Costa, Pedro Sanchez, Peter Pellegrini i Joseph Muscat, a także wysoka przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Federica Mogherini oraz wiceprzewodniczący KE Marosz Szefczovicz.

źródło:

Zobacz więcej