RAPORT

Kampania 2020

Mistrzowie szycia chirurgicznego. Studenci pokazali klasę

Studenci z wydziału lekarskiego Uniwersytetu Zielonogórskiego wygrali rozgrywane na ich uczelni II Mistrzostwa Polski w Szyciu Chirurgicznym. Tym samym obronili tytuł mistrzowski wywalczony przed rokiem.

Pionierska operacja. Polscy lekarze rekonstruują twarz 9-latka, który urodził się bez oczu i nosa

To pierwsza taka operacja w Polsce i prawdopodobnie na świecie. Lekarze w Warszawie rekonstruują twarz 9-letniego chłopca, który urodził się bez...

zobacz więcej

W szranki stanęło 20 zespołów z uczelni medycznych z całej Polski. W piątek przygotowywali się merytorycznie do czekających ich zadań podczas wykładów, by w sobotę chwycić za igły i nici.

Czteroosobowe drużyny miały do wykonania zespolenia skóry, tkanki podskórnej oraz przewodu pokarmowego. Liczył się czas, ale przede wszystkim dokładność wykonania szwów i odpowiedni dobór rodzaju zespolenia wykorzystywanego przy danym zadaniu. Na wykonanie szwów zespoły miały godzinę; wykonywały je na nóżkach i jelitach wieprzowych.

Na drugim stopniu podium stanęli ich koledzy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, a na trzecim z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – Poziom rywalizacji był bardzo wysoki. Jury miało duży problem z wyłonieniem medalistów, gdyż czołówkę stanowiło aż 10 drużyn. Zaskakująco wysoki poziom jak na studentów, co rokuje, że już niedługo będą znakomitymi chirurgami – przyznał prodziekan ds. klinicznych Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego dr n. med. Paweł Jarmużek.

Dr Jarmużek zaznaczył, że szycie chirurgiczne jest bardzo trudnym elementem umiejętności lekarskich, wymagającym nie tylko sprawności manualnych, ale również specjalistycznej wiedzy. – Głównym celem mistrzostw jest podniesienie wiedzy na temat technik szycia chirurgicznego, zapoznanie studentów z nowoczesnymi materiałami szewnymi oraz integracja środowisk studenckich z całego kraju – przypomniał.

źródło:

Zobacz więcej