„Miała wielkie serce i olbrzymią wrażliwość”. Politycy wspominają Jolantę Szczypińską

– Jolanta Szczypińska była osobą ciepłą, miała dar traktowania wszystkich w sposób wpierający; w mojej pamięci pozostanie taka: bardzo miła, piękna i dobra – powiedział w sobotę w Budapeszcie marszałek Sejmu Marek Kuchciński o zmarłej posłance PiS. Politycy żegnają Jolantę Szczypińską. Swój żal, wspomnienia oraz słowa wsparcia dla bliskich Jolanty Szczypińskiej wyrazili na Twitterze m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Nie żyje posłanka Jolanta Szczypińska

W sobotę, 8 grudnia, zmarła Jolanta Szczypińska. Posłanka PiS pod koniec listopada została hospitalizowana w związku z powikłaniami po zabiegu...

zobacz więcej

– Śmierć Jolanty Szczypińskiej zasmuciła wszystkich, którzy się z nią zetknęli. Jola chorowała i bardzo cierpiała. Wiemy o tym wszyscy i wszyscy życzyliśmy jej powrotu do zdrowia. Pamiętam ją jeszcze z lat 70., a także gdy w czasach Porozumienia Centrum razem działaliśmy tworząc zręby, struktury działalności publicznej, politycznej w Polsce – powiedział Kuchciński.

Marszałek Sejmu podkreślił, że Jolanta Szczypińska „zawsze była otwarta, potrafiła przełożyć to, czym pielęgniarka szpitalna, którą wcześniej była, może dzielić się z podopiecznymi”.

– Miała też to ciepło, ten dar traktowania wszystkich ludzi wokół siebie w sposób otwarty, wpierający, pomagający, z dobrym słowem – zaznaczył.

– Taka w mojej pamięci pozostanie – bardzo miła, piękna i dobra Jola – powiedział Kuchciński.Zmarła posłanka PiS Jolanta Szczypińska

Karczewski: Jej uśmiech zarażał wszystkich

„Jolanta Szczypińska była zawsze otwarta na potrzeby drugiego człowieka, miała wielkie serce i olbrzymią wrażliwość. Jej uśmiech zarażał wszystkich. Będzie bardzo nam Jolu Cię brakować” – napisał w sobotę marszałek Senatu Stanisław Karczewski o zmarłej posłance PiS.

„Niezwykle smutna wiadomość. Zmarła nasza Koleżanka Jolanta Szczypińska. Zawsze otwarta na potrzeby drugiego człowieka. Miała wielkie serce i olbrzymią wrażliwość. Jej uśmiech zarażał wszystkich. Będzie bardzo nam Jolu Cię brakować” – napisał Karczewski na Twitterze.Posłanka Szczypińska rezygnuje z leczenia

Prezydent o Szczypińskiej: Nie traciła zapału do pracy, niesienia pomocy i życzliwego wsparcia

Tak trudno pogodzić się ze śmiercią Jolanty Szczypińskiej; od dawna wiadomo było, że sytuacja jest trudna, a jednak Ona nie traciła zapału do pracy, do niesienia pomocy i życzliwego wsparcia ludziom” – napisał prezydent Andrzej Duda.

„Od dawna wiadomo było, że sytuacja jest trudna, a jednak Ona nie traciła zapału do pracy, do niesienia pomocy i życzliwego wsparcia ludziom. Dziś odeszła i tak trudno jest się z tym pogodzić. Śp. Poseł na Sejm Jolanta Szczypińska. Droga Jolu, dziękujemy! RiP” – napisał prezydent na Twitterze.

Premier: Była zawsze gotowa do oddania swojego serca drugiemu człowiekowi

„Z ogromnym smutkiem przyjąłem informację o śmierci Pani Poseł Jolanty Szczypińskiej - osoby niesłychanie ciepłej, zawsze gotowej do oddania swojego serca drugiemu człowiekowi. Pani Poseł, dziękujemy za lata pracy dla Solidarności, dla Rzeczypospolitej. RIP” – napisał w sobotę na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

Jarosław Kaczyński o śmierci Szczypińskiej: Przyjmujemy to jako ciężki cios

– Śmierć Jolanty Szczypińskiej to bardzo smutna wiadomość; przyjmujemy ją jako ciężki cios dla nas, dla partii; ja też przyjmuję ją jako ciężkie uderzenie, jako bardzo ciężki cios – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Kaczyński wspominał Szczypińską na antenie TVP Info. – Była taką piękną postacią naszego ruchu – powiedział. – Była działaczką Solidarności, działaczką podziemia, prześladowaną, bitą. Później, w III RP, też nie odzyskała pracy. Znajdowała się w bardzo trudnej sytuacji, mimo wszystko angażowała się, była szefem organizacji słupskiej, wtedy jeszcze województwa słupskiego, Porozumienia Centrum i to w tych ciężkich czasach dla partii. Później zaangażowała się w działalność Prawa i Sprawiedliwości, została posłem – zaznaczył.

– Od 2000 r. bardzo, bardzo ciężko chorowała. I mimo tej choroby, mimo cierpień, działała z całą energią i zachowywała taką radość życia, mimo wszystko, mimo, że przecież wiedziała, że jest chora i była wyjątkowo dobra. Potrafiła sama cierpiąc – i to bardzo cierpiąc – pomagać innym cierpiącym. Była solidarna wobec ludzi, których spotykała krzywda. Ona sama była osobą, którą w życiu spotkało bardzo wiele krzywd – podkreślił prezes PiS.

– Jej śmierć jest przedwczesna i mogę powiedzieć tylko jedno, że to jest dla nas bardzo, bardzo smutna wiadomość. To jest dla nas coś, czego musieliśmy się spodziewać. To przyjmujemy jako ciężki cios, dla nas partii, ja też osobiście przyjmuje jako bardzo, bardzo ciężkie uderzenie, jako bardzo, bardzo ciężki cios – mówił Kaczyński.


Prezes PiS o Jolancie Szczypińskiej: To była wyjątkowo dobra osoba

Mazurek: Będziemy wspominać Jolantę Szczypińską bardzo ciepło

– Będziemy wspominać Jolantę Szczypińską bardzo ciepło – powiedziała o zmarłej posłance PiS rzeczniczka partii Beata Mazurek. Była ona „bardzo pogodną i życzliwą osobą dla nas wszystkich”; to przykra i smutna informacja – dodała.

Po zakończeniu wyjazdowego klubu PiS w Jachrance Beata Mazurek wyszła do dziennikarzy, którzy poinformowali ją o śmierci posłanki.

– Będziemy ją wspominać bardzo ciepło. Zaskoczył mnie pan, bo wiedzieliśmy, że jest poważnie chora, ale że to już koniec, to nie – powiedziała Mazurek.

– Była bardzo pogodną i życzliwą osobą dla nas wszystkich, bardzo oddaną naszej partii i ideom, które towarzyszą naszej partii, naszym działaniom. To przykra i smutna informacja, która z pewnością dotknie nie tylko nas jako członków Prawa i Sprawiedliwości, ale naszych sympatyków, a przede wszystkich Joli znajomych tych, których znała bezpośrednio i pośrednio poprzez portale społecznościowe. Z całą pewnością będzie nam jej brakowało – mówiła Mazurek.460 nowych posłów. Zobacz, kto złożył ślubowanie w Sejmie

Posłankę wspominał również wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. „Tweet sprzed roku. Pani Poseł zadzwoniła parę tygodni temu chcąc się pożegnać. Nie wierzyłem wtedy, że to będzie nasza ostatnia rozmowa. Powiedzieć, że była wrażliwym i dobrym człowiekiem to jakby nic nie powiedzieć” – napisał na Twitterze.

Były szef MON Antoni Macierewicz zwrócił uwagę na ogromną wrażliwość Jolanty Szczypińskiej. „Była dla nas wspaniałą koleżanką o wielkiej odwadze, wrażliwości społecznej i wspaniałym poczuciu humoru. Będzie nam Jej bardzo brakowało” – napisał na Twitterze. Swój żal i wsparcie dla bliskich Jolanty Szczypińskiej a także dla partii, z którą była związana wyraził w imieniu swoim i Polskiego Stronnictwa Ludowego lider partii Władysław Kosiniak-Kamysz. Jak mówił „różniliśmy się pewnie w poglądach, byliśmy w innych formacjach politycznych, ale ceniliśmy sobie zawsze i będziemy pamiętać dobry uśmiech, serdeczność pani poseł i ciężką pracę którą dla swojego regionu wykonywała”.

Na zaangażowanie na rzecz regionu zwrócił również uwagę były prezydent Słupska Robert Biedroń. „W polityce wiele nas różniło, ale łączyła miłość do zwierząt i naszego Słupska. Oby Pani tam gdzieś miała nadal swoje kochane miasto i pełno, pełno braci i sióstr mniejszych wokół siebie” – napisał na Twitterze.

„Żegnamy Jolantę Szczypińską, posłankę z Pomorza, ze Słupska. Wyrazy współczucia i kondolencje dla rodziny. Łączymy się w modlitwie w tych trudnych chwilach” – napisał na Twitterze poseł Platformy Sławomir Neumann. Kondolencje rodzinie i bliskim zmarłej złożył również poseł Ryszard Petru z partii Teraz!

„Zmarła Jolanta Szczypińska. Spotykaliśmy się od czasu do czasu w tym samym okręgu wyborczym. Zawsze będę pamiętał Jej życzliwość i promienny uśmiech” – napisał na Twitterze były premier Leszek Miller.

– To wielka strata. To, co tak uderza, jeżeli chodzi o wspomnienie Jolanty Szczypińskiej, to przede wszystkim jej pogodna, niemal zawsze uśmiechnięta twarz. Życzliwa dla ludzi, pochylona nad tymi, którzy potrzebują wsparcia, pomocy. Miała duszę osoby, która jest gotowa pomóc, jeżeli czuje, że dzieje się krzywda. Była osobą bardzo wrażliwą i wnosiła w tym sensie wiele dobrego w funkcjonowaniu polityki – powiedział w programie „Gość Wiadomości” minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, wspominając zmarłą posłankę w programie „Gość Wiadomości”.

Jolanta Szczypińska, posłanka PiS, zmarła w sobotę przed południem po ciężkiej chorobie. Miała 61 lat. Z zawodu była pielęgniarką. W latach 80. zakładała „Solidarność” w Służbie Zdrowia w Słupsku. Działała w podziemiu. Karierę polityczną zaczynała w Porozumieniu Centrum, partii Jarosława Kaczyńskiego. Następnie była wśród współzałożycieli Prawa i Sprawiedliwości.

W pracy w Sejmie bliskie były jej sprawy służby zdrowia – zasiadała m.in. w Komisji Zdrowia. Była wiceprzewodniczącą Klubu Parlamentarnego PiS.

źródło:
Zobacz więcej