Atak na Parlament Europejski w Brukseli. „Żółte kamizelki” oblegają urzędy

W Brukseli policja starła się z protestującymi w pobliżu urzędów UE (fot. EPA/OLIVIER HOSLET)

W centrum Brukseli aktywiści z ruchu tak zwanych „żółtych kamizelek” starli się z policją. Osoby podające się za sympatyków protestów we Francji próbowały przedostać się do dzielnicy europejskiej. W sieci pojawiło się nagranie, na którym widać – jak podano – atak na budynek Parlamentu Europejskiego.

Protesty „żółtych kamizelek” we Francji. Rośnie liczba rannych

To bardzo niepokojące. Relacjonując wielokrotnie protesty Francuzów jako korespondentka Telewizji Polskiej nigdy nie spotkałam się z taką...

zobacz więcej

Manifestujący zebrali się w sobotę przed południem w kilku miejscach miasta. Odpalili race i próbowali przedostać się do dzielnicy, gdzie mieszczą się unijne instytucje. Policja zamknęła jednak tę część miasta. Ulice odgrodziła płotem kolczastym.

W pewnym momencie grupa kilkudziesięciu osób ruszyła na zasieki. Protestujący obrzucili butelkami policjantów, wyrwali znak drogowy i rzucili nim w ich kierunku. Po kilkunastu minutach funkcjonariusze przy użyciu gazu łzawiącego i armatek wodnych zaprowadzili spokój.

Do starć z policją doszło też w innych punktach miasta. W sumie w proteście wzięło udział około tysiąca osób. Zatrzymano 400 z nich. W rozmowach z dziennikarzami uczestnicy protestu narzekali na wysokie podatki i niskie pensje.

Policja od rana przeprowadzała kontrole w dzielnicy europejskiej, a także w pobliżu dworców – centralnego i południowego. Sprawdzano torby i plecaki.
Kilka dni temu francuski rząd ogłosił, że w 2019 roku nie wprowadzi zapowiadanej wcześniej i zawieszonej na pół roku podwyżki akcyzy na paliwo, przeciw której od ponad trzech tygodni trwają masowe protesty. Ten krok nie zażegnał kryzysu. Demonstracje ruchu tzw. żółtych kamizelek, które rozpoczęły się 17 listopada, przeniosły się do innych krajów. Sobotnia demonstracja była drugą w Brukseli. Protestujący zapowiadają, że wkrótce zorganizują kolejną.

źródło:
Zobacz więcej