Duszniki-Zdrój: miasto bez wody

Sytuacja powinna wrócić do normy w poniedziałek (fot.Lars Baron/Getty Images)

– 90 proc. miasta w Dusznikach-Zdroju ma zanieczyszczoną wodę – powiedział portalowi tvp.info Grzegorz Pytlowany z dusznickiego zakładu komunalnego. Woda w miejskiej sieci wodociągowej w Dusznikach-Zdroju jest niezdatna do celów spożywczych. Można jej używać tylko do celów gospodarczych.

Bakterie coli w wodzie dostarczanej do trzech gmin w województwie lubelskim

Zanieczyszczona woda pochodzi z wodociągu Koroszczyn, który zaopatruje ponad 7,3 tys. mieszkańców z 31 miejscowości w gminach: Zalesie, Terespol i...

zobacz więcej

– Sytuacja była bardzo dynamiczna, bo po czwartkowym pobraniu próbek wody przez sanepid otrzymaliśmy informację, że w badaniu stwierdzono w wodzie podwyższoną liczbę drobnoustrojów. Po czym nakazano zwiększenie chlorowania i dodatkowe czyszczenie instalacji – poinformował Pytlowany.

Zwołany przez burmistrza sztab kryzysowy zarządził ograniczenie w dostępie do wody, jednocześnie kierując na ulice miasta beczkowozy z wodą zdatną do picia.

– Dodatkowo w trzech stałych punktach wydawana jest woda w butelkach. Pod specjalnym numerem telefonu można zamawiać dowóz wody do domu – mówił.

– Mieszkańców poinformowaliśmy m.in. na stronie Facebooka Dusznickiego Zakładu Komunalnego, a także poprzez system sms-owych powiadomień – poinformował Grzegorz Pytlowany. Dodał, że na wszystkich budynkach, których dotyczy sytuacja, zostały wywieszone ogłoszenia.

Najnowsze wyniki badań, które spłynęły do Dusznickiego Zakładu Komunalnego, wskazują na malejącą liczbę drobnoustrojów w wodzie, ograniczenia jednak zostały utrzymane. Sytuacja powinna wrócić do normy w poniedziałek.

– Pełnego raportu z sanepidu nie posiadamy. Teraz cały czas trwają działania w oczyszczaniu tej wody. Prawdopodobnie w poniedziałek wszystko się wyjaśni, bo sanepid ponownie pobierze próbki do analizy – poinformował.


Zgłoszenie otrzymaliśmy od naszego czytelnika na numer interwencyjny Twoje Info 601 600 100.

źródło:
Zobacz więcej