RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nie żyje posłanka Jolanta Szczypińska

Była współzałożycielką i działaczką NSZZ „Solidarność” w Słupsku (fot. PAP/Adam Warżawa)
Była współzałożycielką i działaczką NSZZ „Solidarność” w Słupsku (fot. PAP/Adam Warżawa)

W sobotę, 8 grudnia, zmarła Jolanta Szczypińska. Posłanka PiS pod koniec listopada została hospitalizowana w związku z powikłaniami po zabiegu operacyjnym. Od lat walczyła z chorobą nowotworową.

Posłanka Szczypińska rezygnuje z leczenia

Posłanka PiS Jolanta Szczypińska zrezygnowała z terapii onkologicznej. – Jestem pacjentką, nie będę poddawała się leczeniu, póki sytuacja w...

zobacz więcej

Jolanta Szczypińska urodziła się w 1957 r. w Słupsku. Po ukończeniu policealnego studium medycznego, pracowała w Wojewódzkim Szpitalu w Słupsku jako pielęgniarka. W latach 80. była jednym z współzałożycieli NSZZ „Solidarność” Służby Zdrowia w Słupsku.

Po 13 grudnia 1981 r. włączyła się w prace podziemnych struktur „Solidarności”, jako członek Międzyzakładowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ „Solidarność”. Była także kurierem, kolporterem i drukarzem wydawnictw podziemnych. Za swoją działalność była prześladowana przez SB, wielokrotnie zatrzymywana i aresztowana.

W latach 90. Należała do Porozumienia Centrum, w którym pełniła funkcję prezesa zarządu wojewódzkiego w województwie słupskim. Była jednym ze współzałożycieli Prawa i Sprawiedliwości. Od 2004 r. z ramienia tej partii zasiadała w ławach sejmowych.

Pracowała w Komisji Zdrowia oraz Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych. Była wiceprzewodniczącą Klubu Parlamentarnego PiS a także wiceprzewodniczącą parlamentarnej grupy polsko-palestyńskiej.

Mówiła, że życiowym drogowskazem są dla niej słowa Zbigniewa Herberta „Bądź wierny. Idź.”

źródło:
Zobacz więcej