Finał Szlachetnej Paczki – prezenty dla prawie 17 tys. rodzin

W sobotę rozpoczął się finał Szlachetnej Paczki – samochody z prezentami wyjechały do tysięcy potrzebujących rodzin. Prezenty po całej Polsce rozwożone będą do późnych godzin niedzielnych. Trafią do prawie 17 tys. rodzin.

Uwaga, Mikołaj! Warszawscy antyterroryści w akcji [WIDEO]

Antyterroryści z Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji KSP udowodnili, że sprostają każdemu wyzwaniu, nie rezygnując przy tym z...

zobacz więcej

Mimo ponurej, deszczowej pogody, w magazynach Szlachetnej Paczki w Krakowie i w Warszawie panuje radosna, świąteczna atmosfera. Gra muzyka świąteczna. Wolontariusze z zapałem pakują do samochodów paczki dla kolejnych rodzin.

–Rozpoczął się weekend cudów. Ta nazwa nie jest na wyrost – powiedziała prezes Szlachetnej Paczki Joanna Sadzik.

Do magazynów z prezentami przyjeżdżają darczyńcy i mogą porozmawiać z wolontariuszami odpowiedzialnymi za rodziny, które darczyńca wsparł. Bywa, że pomoc darczyńców nie ma charakteru jednorazowego, lecz długofalowy, bo ofiarodawca na przykład pomaga danej osobie lub rodzinie w znalezieniu pracy czy w przygotowaniu biznesplanu.

– Ten weekend cudów to połączenie serca z rozumem. Darczyńcy i wolontariusze są wzruszeni, że mogą pomóc, rodziny są wzruszone, że ktoś o nich pomyślał. Rodziny otrzymują to, czego potrzebują, o co prosiły - jednym z wielu przykładów jest wózek inwalidzki dla pana Władysława. Dzięki temu pan Władysław pierwszy raz od kilku miesięcy będzie mógł wyjść na zewnątrz – opisywała prezes.

W tegoroczną 18. edycję projektu zaangażowało się 12 tys. wolontariuszy. Ponad 16,7 tys. zostało wyselekcjonowanych z blisko 30 tys. odwiedzonych domów. Historie potrzebujących rodzin znalazły się na stronie internetowej Paczki – tu darczyńca mógł wybrać rodzinę, której chce pomóc.

Znany psycholog zbada wolontariuszy Szlachetnej Paczki. „Niesamowity fenomen”

– Odkryłem niesamowity fenomen. Nazywa się Szlachetna Paczka – mówi światowej sławy psycholog Philip Zimbardo. Profesor Uniwersytetu Stanforda od...

zobacz więcej

Wśród osób, które otrzymały paczkę, są m.in. pani Maria i jej 25-letnia córka, mieszkanki krakowskiego Podgórza.

– Jestem w tak ogromnym szoku, że dech mi zapiera. Gdy zobaczyłam, że idą wolontariusze i dobroczyńca, pani Ola, to wraz z córką przez łzy patrzyłyśmy na to wszystko. Nie jestem przyzwyczajona do prezentów – powiedziała pani Maria. W jej paczce znalazły się m.in. żywność, obuwie, czapka, ale też kuchenka gazowa, która umożliwi przygotowywanie ciepłych dań i napojów. W paczce znalazła się również choinka świąteczna.

Pani Maria na co dzień sama stara się pomagać w PCK. Niskie dochody pozwalają jej na pokrycie kosztów wynajmu mieszkania i opłaty. – Staram się czynić dobro i wierzę, że ono powraca – powiedziała.

18. Szlachetną Paczkę wspierają m.in. gwiazdy, znani sportowcy, ale też para prezydencka – Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.


Dla znanych tenisistek Agnieszki i Urszuli Radwańskich przygotowywanie Szlachetnej Paczki stało się już świąteczną tradycją. – Na przełomie listopada i grudnia zawsze rezerwujemy czas dla Paczki. Nie ma nawet takiej możliwości, żebyśmy nie wybrały rodziny. Ustawiamy pod to nasze kalendarze – mówią zgodnie.

Akcja Szlachetna Paczka jest organizowana od 2001 r. Podczas poprzedniej edycji pomoc dotarła do około 20 tys. potrzebujących rodzin.

źródło:

Zobacz więcej