Protesty „żółtych kamizelek” we Francji. Rośnie liczba rannych

We Francji w czasie sobotnich protestów „żółtych kamizelek” rannych zostało 135 osób, w tym 17 policjantów, a zatrzymano prawie tysiąc ludzi – poinformował szef MSW tego kraju Christophe Castaner. Zapewnił, że protesty są „pod kontrolą”. Do demonstracji doszło pomimo wycofania się rządu z zapowiadanej podwyżki akcyzy na paliwo.

„Żółte kamizelki” do rządu Francji: „To za mało”, „Rzucają nam fistaszki, jak małpom”

Po ogłoszeniu we wtorek przez premiera Francji Edouarda Philippe'a półrocznego moratorium na podwyżki akcyzy na paliwa i podwyżki cen energii...

zobacz więcej

Minister wskazał, że w Paryżu w sobotę demonstrowało około 10 tys. osób, a w całym kraju na ulice wyszło 125 tys. „żółtych kamizelek”.

Zablokowanych zostało kilkanaście kluczowych dla ruchu węzłów na autostradach całej Francji. Policja otrzymała rozkaz zdecydowanego interweniowania w przypadku naruszania porządku.

Prewencyjne zatrzymania

Remy Heitz, prokurator Paryża, oświadczył, że podjął działania, by przed demonstracjami umożliwić aresztowanie osób, które „miały kontakt z policją”. Prewencyjnie zatrzymano kilkaset osób. W trzech gminach na północy kraju zakazano demonstracji.

Władze, spodziewając się gwałtownych rozruchów, zmobilizowały 89 tys. funkcjonariuszy, w tym 8 tys. w samej stolicy, gdzie siły porządkowe dysponują również pojazdami opancerzonymi

W Paryżu ponownie podpalano samochody, atakowano sklepy i próbowano wznosić uliczne barykady. Doszło do starć demonstrujących z policją. Po raz pierwszy od początku publicznych wystąpień „żółtych kamizelek” na paryskich ulicach pojawiły się opancerzone pojazdy żandarmerii. Castaner dodał, że agresja w czasie demonstracji jest "całkowicie nie do przyjęcia".

Na polecenie policji zamknięto w sobotę liczne stacje paryskiego metra, przez które pociągi przejeżdżały bez zatrzymywania się.

Francuskie media: To nie „żółte kamizelki” podpalały Pola Elizejskie. To zwykli chuligani

Mimo że sobotnia manifestacja tzw. ruchu „żółtych kamizelek” zakończyła się starciami z policją na Polach Elizejskich, podpalaniem barykad i...

zobacz więcej

Wieża Eiffla zamknięta

Paryskie muzea, m.in. Luwr, d'Orsay, Grand Palais, Centrum Pompidou czy Marmottan zapowiedziały, że w sobotę będą zamknięte, podobnie jak słynne miejsca dziedzictwa narodowego, w tym Łuk Triumfalny, Panteon, Sainte-Chapelle i wieża Eiffla. Mimo przedświątecznego sezonu nie otwarto dla klientów kilku znanych placówek handlowych, jak dom towarowy Galeries Lafayette.

Spektakle odwołały obie paryskie opery, a także teatry: Marigny, Komedia Francuska, Odeon. Pierwszą edycję festiwalu muzyki elektronicznej INASOUND przeniesiono na wiosnę. Podobne środki podjęło Bordeaux, zamykając na sobotę część placówek kulturalnych.

Manifestuje nie tylko stolica. W Marsylii pochód około tysiąca osób podąża za kilkoma ambulansami. W Grenoble wśród zatrzymanych jest jeden liderów ruchu „żółtych kamizelek”. Po południu manifestować będzie Bordeaux.

„Żółte kamizelki” demonstrują także w Brukseli przed siedzibą instytucji europejskich. Tam również interweniują siły porządkowe. W stolicy Belgii zatrzymano około 70 osób.

źródło:
Zobacz więcej