Chiński satelita wysłany na Księżyc. Zbada jego ciemną stronę

Start rakiety Long March-3B z dwoma satelitami, które będą badać ciemną stronę księżyca. (fot. VCG/VCG via Getty Images)

Chiński satelita zbada ciemną stronę Księżyca - poinformowała oficjalna agencja prasowa Xinhua zaznaczając, że podjęta próba eksploracji jest kolejnym kamieniem milowym w programie kosmicznym Chin. W przeciwieństwie do poprzednich misji sonda Chang'e-4 ma wylądować na Księżycu.

Skonstruowany przez polskich studentów satelita PW-Sat2 poleciał w kosmos

Skonstruowany przez polskich studentów satelita PW-Sat2 poleciał w kosmos. Jego misją jest przetestowanie żagla deorbitacyjnego.

zobacz więcej

Sondę wraz lądownikiem i łazikiem wyniosła rakieta Long March-3B wystrzelona z bazy kosmicznej Xichang usytuowanej na południowym-zachodzie kraju. Jak podaje agencja Xinhua, powołująca się na chińską Narodową Administrację Kosmiczną, głównym zadaniem sondy jest obserwacja astronomiczna fal radiowych niskiej częstotliwości, badanie terenu, wykrywanie składu mineralnego oraz pomiar promieniowania neutronowego i neutralnych atomów w celu badania środowiska po niewidocznej z Ziemi stronie Księżyca.

Księżyc obraca się w tym samym tempie, w jakim krąży wokół naszej planety, dlatego jego drugiej nazywanej - ciemną – stroną nigdy nie widać z Ziemi.

źródło:

Zobacz więcej