Największe piernikowe miasteczko w Polsce. Aż 160 budowli

Wystawę będzie można oglądać do końca lutego w zabytkowym Młynie Hilberta w Dzierżoniowie (fot. TT/ Dzierżoniów)

Największe piernikowe miasteczko w Polsce, składające się z ponad 160 miniaturowych budowli, powstało w Dzierżoniowie na Dolnym Śląsku. Budynki z piernika, wśród nich m.in. ratusz, wieża ciśnień czy synagoga, staną na makiecie, która odwzorowuje zarys historyczny miasta.

Najlepsze miasto do życia na świecie. Zmiany w rankingu

Według raportu „The Economist Intelligence Unit” Wiedeń to najlepsze miejsce do życia. W zestawieniu to europejskie miasto wyprzedziło Melbourne i...

zobacz więcej

Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, Miasto Dzierżoniów oraz Młyn Hilberta zaprosiły do współtworzenia piernikowego miasteczka wszystkich mieszkańców Dzierżoniowa.

– Efektem tej współpracy jest ponad 160 miniaturowych budowli z piernika, które powstały na warsztatach w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury, na zajęciach w szkołach oraz w domowych piekarnikach – powiedział Arkadiusz Forster z Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska.

Tradycje piernikarskie od XIII w.

Forster zwrócił uwagę, że tradycje piernikarskie na Śląsku są bardzo długie i sięgają końca XIII wieku.

– Najstarsza zachowana wzmianka źródłowa o piernikarzach, piernikach i ich produkcji pochodzi z roku 1293. W tej części Europy nikt inny nie może pochwalić się tak długą piernikarską tradycją. Nawet tak znane z produkcji pierników miasta, jak Toruń, Norymberga czy Pardubice. W 1293 roku o śląskich piernikarzach napisano „piperatas tortas facientes”, czyli robiących pieprzne ciasta – tłumaczył.

Dodał, że to właśnie tu przetrwał do naszych czasów, zachowany w bardzo dobrym stanie zabytkowy Młyn Hilberta, gdzie jeszcze całkiem niedawno mielono mąkę na oryginalnych urządzeniach z początku XX wieku.

– Kiedy do Młyna Hilberta dodamy patrona miasta Dzierżoniowa, którym jest ksiądz Jan Dzierżoń, ojciec nowoczesnego europejskiego pszczelarstwa oraz połączymy to z sięgającymi ponad 700 lat tradycjami piernikarskimi na Śląsku, to staje się jasne, że największe piernikowe miasteczko w Polsce musiało powstać właśnie w Dzierżoniowie – stwierdził.

Wystawę, otwartą w weekend, można będzie oglądać do końca lutego w zabytkowym Młynie Hilberta.
(fot. TT/ Dzierżoniów)

źródło:

Zobacz więcej