RAPORT

Pogarda

Świąteczna choinka rozświetliła Plac św. Piotra. Atrakcją – szopka z piasku

Bożonarodzeniowa choinka stanęła w piątek na Placu św. Piotra w Watykanie (fot. 	PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO)
Bożonarodzeniowa choinka stanęła w piątek na Placu św. Piotra w Watykanie (fot. PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO)

Najnowsze

Popularne

Bożonarodzeniowa choinka stanęła w piątek na Placu św. Piotra w Watykanie. Ponad 20-metrowy świerk, pochodzący z lasu Cansiglio, jest darem włoskiej diecezji Concordia-Pordenone. W Watykanie stanęła też wyjątkowa szopka, wykonana z piasku.

Watykan: Rzymianie i turyści podziwiają choinkę z Polski

Imponująca, kształtna, piękna – tak rzymianie i turyści mówią o polskiej choince stojącej na placu Świętego Piotra. Niektórzy Polacy przyznają, że...

zobacz więcej

Podczas uroczystości odsłonięcia szopki i zapalenia lampek na bożonarodzeniowej choince na Placu świętego Piotra śpiewano kolędy i tańczono. Grała orkiestra Gwardii Szwajcarskiej.

Czerwony świerk ma wysokość około 23 metrów i waży 4,5 tony. Na specjalnej platformie pokonał trasę długości 600 kilometrów.

Zwyczaj ustawiania choinki i szopki na placu Świętego Piotra wprowadził papież Jan Paweł II w 1982 roku. Przed rokiem choinkę przywieziono z okolic Gołdapi.

Machlojka z choinką? Włoskie służby badają sprawę „łysego drapaka”

Do włoskiego Trybunału Obrachunkowego, czyli odpowiednika polskiej Najwyższej Izby Kontroli, trafiła sprawa choinki, która stanęła na placu...

zobacz więcej

Odsłonięta w Watykanie szopka bożonarodzeniowa zrobiona została z piasku. To dar nadmorskiego miasteczka Jesolo koło Wenecji, które słynie z organizacji pokazów takich rzeźb.

Szopka składa się z trzech zakończonych półkoliście płyt, na których wyrzeźbiono postaci anioła, pasterzy, Świętej Rodziny, Trzech Króli i zwierząt.

Szopka na Placu św. Piotra zajmuje 25 m². Jej konstrukcja w formie płaskorzeźby ma 16 m długości, 5 m wysokości i 6 m głębokości.

Na Placu św. Piotra zrobiono szopkę z piasku (fot. EPA/ALESSANDRO DI MEO)
Na Placu św. Piotra zrobiono szopkę z piasku (fot. EPA/ALESSANDRO DI MEO)

Tradycyjnie papież przychodzi do szopki w wieczór sylwestrowy po modlitwie na zakończenie roku kalendarzowego. Zarówno choinka, jak i szopka pozostaną na Placu św. Piotra do 13 stycznia – do niedzieli Chrztu Pańskiego, która kończy się liturgiczny okres Bożego Narodzenia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej