RAPORT

Kampania 2020

Nowy rozkład jazdy pociągów. Zmiany już od niedzieli

Od dziś obowiązuje nowy rozkład jazdy na kolei. Pojawiły się nowe połączenia, niektóre zostały wzmocnione przez dodatkowe pociągi. Nadal na wielu szlakach prowadzone będą prace remontowe, co oznacza utrudnienia w kursowaniu pociągów.

Z premedytacją zniszczył pociąg za 23 mln zł. Kolej wyznaczyła nagrodę za wskazanie sprawcy [WIDEO]

Kamera monitoringu zamontowana na zewnątrz pociągu jadącego z Legnicy do Wrocławia zarejestrowała moment, w którym wandal opryskuje skład jaskrawą...

zobacz więcej

Największy dalekobieżny przewoźnik PKP Intercity zapowiada, że na najbardziej uczęszczanych trasach pojawi się więcej pociągów. Dotyczy to relacji z Warszawy do Krakowa, Trójmiasta i Wrocławia. Z Warszawy do Krakowa w ciągu jednego dnia pojedzie 12 pociągów, a nie jak obecnie – 9. Ze stolicy do Trójmiasta pojedzie 14 składów. Teraz jeździ 12. Liczba połączeń zwiększy się także na trasie Warszawa – Poznań.

Na kilku trasach pojawi się nowy tabor. Chodzi między innymi o relacje Szczecin – Białystok przez Trójmiasto i Olsztyn. Marek Chraniuk, prezes PKP Intercity przyznał, że wagony, które teraz wożą pasażerów są wysłużone. Dlatego od nowego rozkładu będą cyklicznie wprowadzone nowe składy.

Night Jet połączy Wiedeń, Budapeszt i Berlin

Prezes zapowiedział też nowe, międzynarodowe połączenie o nazwie Night Jet. Połączy ono Wiedeń, Budapeszt i Berlin. Część trasy będzie przebiegać przez terytorium Polski i Czech.

Trasy niektórych, krajowych pociągów zostaną wydłużone. Chodzi między innymi o dwa pociągi – „Słowacki” i „Karkonosze”, których trasy zostaną wydłużone do Szklarskiej Poręby. Pojawią się również dodatkowe połączenia w czasie ferii zimowych i letnich wakacji.

PKP Intercity na inwestycje w tym roku przeznaczy ponad 2,05 mld zł

W tym roku PKP Intercity podpisało lub rozszerzyło umowy na zakup lub modernizację taboru, których łączna wartość to ponad 2,05 mld zł –...

zobacz więcej

Utrudnienia m.in. na trasach do Białegostoku i Zakopanego

Od kilku lat prowadzone są remonty na kilku ważnych szlakach kolejowych. Jak mówi Mirosław Skubiszyński z Polskich Linii Kolejowych, pasażerowie nadal będą musieli się liczyć z utrudnieniami na tych odcinkach. Chodzi o trasy z Warszawy do Białegostoku, Lublina i Poznania. Prace remontowe będą też prowadzone na odcinku z Krakowa do Zakopanego. Jednak w czasie ferii i wakacji ruch na tej trasie zostanie czasowo przywrócony.

Lokalne utrudnienia dotyczą między innymi największego samorządowego przewoźnika – Kolei Mazowieckich. Remont linii radomskiej i lubelskiej spowodował konieczność ograniczenia liczby kursujących pociągów, wytyczenia objazdów, a także organizacji zastępczej komunikacji autobusowej.

Nowe połączenia

Wiceprezes spółki Dariusz Grajda zapowiada jednak, że przewoźnik planuje otwarcie nowych tras. Nowy, popołudniowy pociąg zacznie kursować między Warszawą a Skierniewicami. Dodatkowe składy będą też kursować na trasie z Warszawy do Łukowa i Łowicza oraz ze stolicy do Wyszkowa.

Nowy rozkład jazdy będzie obowiązywał przez rok, jednak z powodu remontów i prac modernizacyjnych, co kilka miesięcy będą wprowadzane korekty do rozkładu. Pełna wersja rozkładu jest dostępna na stronach internetowych przewoźników, na portalu pasażera PKP Polskich Linii Kolejowych oraz na dworcach.

źródło:
Zobacz więcej