Znów „polskie obozy śmierci” w „USA Today”. Ambasada RP zaprotestowała

Wprowadzające w błąd czytelników określenie „polskie obozy” pojawiło się na łamach dziennika „USA Today” (fot. pixabay)

Ambasada RP w Waszyngtonie zaprotestowała przeciwko użyciu przez amerykański dziennik „USA Today” określenia „polskie obozy śmierci”. Gazeta szybko usunęła błędne sformułowanie.

Aplikacja znalazła ponad 500 przypadków użycia frazy „polskie obozy”

Ponad 500 przypadków użycia określenia „polskie obozy śmierci” znaleziono dzięki wykorzystaniu aplikacji „Remember” – podała krakowska prokuratura...

zobacz więcej

Polska ambasada we wpisie na Twitterze wskazała autorowi artykułu i redakcji dziennika, że „nie było »polskich obozów koncentracyjnych«, ale niemieckie, nazistowskie obozy zbudowane i działające na okupowanych ziemiach polskich podczas II wojny światowej”.

Placówka poprosiła o „natychmiastowe skorygowanie błędu, aby nie wprowadzać w błąd czytelników”.

Kilkanaście minut po ukazaniu się wpisu na Twitterze w internetowym wydaniu „USA Today” pojawiła się nowa wersja artykułu, zawierająca wyjaśnienie, że w poprzedniej wersji „błędnie określiła obozy koncentracyjne w okupowanej przez nazistów Polsce”.

Wprowadzające w błąd czytelników określenie pojawiło się na łamach dziennika w piątek w omówieniu wywiadu, jakiego telewizji NBC udzielił Steven Spielberg, reżyser nagrodzonego siedmioma Oscarami filmu „Lista Schindlera” w 25. rocznicę jego premiery. Omówienie to ukazało się pod tytułem „Spielberg: po 25 latach »Lista Schindlera« ma obecnie jeszcze większe znaczenie”. „USA Today” to dziennik rozchodzący się w nakładzie ponad miliona egzemplarzy i docierający codziennie do ok. 6 mln czytelników.

Kancelaria Premiera publikuje anglojęzyczny spot podkreślający rolę Polaków w ratowaniu Żydów

„Dziś nadal stoimy po stronie prawdy” – pod tym tytułem Kancelaria Premiera opublikowała w mediach społecznościowych anglojęzyczny spot Polskiej...

zobacz więcej

„Lista Schindlera”

W wywiadzie Spielberg argumentował, że po obserwowanym obecnie wzroście liczby ataków antysemickich w USA znaczenie jego filmu jest jeszcze większe, niż tuż po premierze w 1993 roku. Producent tego dzieła, wytwórnia Universal Pictures, po 25 latach zamierza wznowić dystrybucję „Listy Schindlera”, w tym – bezpłatnie – na seansach dla uczniów szkół średnich.

Film Spielberga o niemieckim przemysłowcu Oskarze Schindlerze, który podczas Holokaustu uratował ponad 2 tys. Żydów przed zagładą, dając im zatrudnienie w swojej fabryce w okupowanym Krakowie.

Amerykański Instytut Filmowy (American Film Institute – AFI) w 2007 roku umieścił „Listę Schindlera” na ósmym miejscu listy 100 najlepszych filmów ostatnich 100 lat.

źródło:

Zobacz więcej