Muzeum w Treblince zyskało mocne wsparcie finansowe

Treblinka to jedno z wyjątkowo symbolicznych miejsc zarówno dla Polaków, jak i Żydów (fot. arch. PAP/Wojciech Pacewicz)

Muzeum Treblinka będzie współprowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Umowę w tej sprawie podpisali w piątek wiceminister kultury Jarosław Sellin oraz wicemarszałek woj. mazowieckiego Wiesław Raboszuk.

Peregrynacja relikwii świętego stygmatyka św. o. Pio w Warszawie

W sanktuarium św. o. Pio w Warszawie będą miały miejsce centralne uroczystości zakończenia Roku Jubileuszowego św. o. Pio w Polsce. Odbędą się...

zobacz więcej

Jarosław Sellin podczas uroczystości przypominał, że Treblinka to jedno z wyjątkowo symbolicznych miejsc zarówno dla Polaków, jak i Żydów. W obozie pracy i obozie zagłady zginęło tam prawie milionie osób; „tylu mieszkańców liczyła Warszawa w 1921 r.” – mówił minister.

W obozie zagłady Niemcy zamordowali około 900 tysięcy Żydów, w większości polskich obywateli. Jarosław Sellin zaznaczył, że Treblinka to „największy cmentarz polskich obywateli – ofiar II wojny światowej”.

Wiceminister Sellin podkreślał, że uroczystość podpisania umowy w sprawie prowadzenia jako wspólnej instytucji kultury pod nazwą „Muzeum Treblinka. Niemiecki nazistowski obóz zagłady i obóz pracy (1941-1944)” wieńczy długi okres starań mających na celu otoczenie miejsca pamięci w Treblince troskliwą opieką i zapewnienie godnego upamiętnienia więźniów i ofiar obu obozów: „zagłady oraz pracy, a także na podniesienie stanu wiedzy o tym miejscu”.

Dyrektor Muzeum w Treblince Edward Kopówka powiedział, że dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury kierowana przez niego placówka będzie mogła zrealizować wiele ważnych projektów edukacyjnych. Na liście potrzeb jest m.in. stworzenie zespołu przewodników po Muzeum, wybudowanie nowej hali muzealnej oraz stworzenie na przejętej niedawno przez Muzeum stacji kolejowej – miejsca upamiętniającego pierwsze ofiary z transportów, mordowane na stacji tuż po przyjeździe pociągów.

Zgodnie z umową Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zobowiązuje się zapewnić muzeum środki finansowe w formie dotacji. W tym roku będzie to 250 tysięcy złotych, a od 2019 roku – półtora miliona. Dotacja samorządu Mazowsza w tym roku wyniesie około 841 tysięcy złotych, a od 2019 r. będzie to milion złotych.

Ministerstwo przekaże także Muzeum środki na modernizację placówki i zakup niezbędnego wyposażenia. Pod względem liczby ofiar Treblinka II była największym ośrodkiem zagłady akcji „Reinhardt”. W obozie zagłady ginęli głównie polscy Żydzi z transportów z getta warszawskiego i innych gett dystryktów. W szczytowej fazie działania obozu, Niemcy byli w stanie dziennie zgładzić w komorach gazowych ponad 10 tysięcy ludzi.

źródło:

Zobacz więcej