Annegret Kramp-Karrenbauer nową przewodniczącą CDU. W Niemczech jest nazywana „Mini-Merkel”

Nowa szefowa CDU jest nazywana „Mini-Merkel” (fot. Thomas Lohnes/Getty Images)

Annegret Kramp-Karrenbauer została wybrana na nową przewodniczącą niemieckiej CDU na zjeżdzie partii w Hamburgu. Nowa przewodnicząca chadecji ma 56 lat, jest nazywana w Niemczech „Mini-Merkel”, wspiera ją większość bliskich współpracowników obecnej kanclerz.

Kandydaci do zastąpienia Merkel na czele CDU mają zastrzeżenia wobec Nord Stream 2

Troje głównych pretendentów do zastąpienia Angeli Merkel na stanowisku szefowej niemieckiej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) ma...

zobacz więcej

W drugiej turze głosowania wygrała z Friedrichem Merzem. Głosowało na nią 517 delegatów. Ogółem oddano 999 głosów. Friedrich Merz otrzymał ich 482.

Wybrana na nową przewodniczącą partii Kramp-Karrenbauer przeszła niemal wszystkie możliwe szczeble politycznej kariery. Od działalności w partyjnej młodzieżówce, po mandat posłanki do Bundestagu i stanowiska landowej premier.

„Potrafię, chcę, będę” („Ich kann, ich will und ich werde”) – słowa te wypowiedziane przez Karrenbauer w lutym 2018 roku, kiedy ubiegała się o urząd sekretarz generalnej CDU, zostały odebrane przez większość komentatorów, jako zapowiedź przejęcia przez nią w bliżej nieokreślonym terminie szefostwa partii po Angeli Merkel.

Z punktu widzenia urzędującej wciąż kanclerz Markel Annegret Kramp-Karrenbauer („skracana” przez niemieckie media do „AKK”) jest idealną kandydatką na przekazanie jej sterów CDU. Gwarantuje bowiem kontynuację politycznego kursu, wytyczonego przez Merkel. Kramp-Karrenbauer należy do liberalnego skrzydła chadeckiej partii. Pragmatyczny styl uprawiania polityki, który ją charakteryzuje i którego nie da się przyporządkować do żadnego światopoglądu, przypomina sposób działania Merkel.

Bitwa o CDU. Jest trzech głównych rywali

Sekretarz generalna partii, dawny przewodniczącym frakcji CDU w Bundestagu oraz obecny minister zdrowia – to główni konkurenci w wyścigu o fotel...

zobacz więcej

Podobieństwo Merkel i AKK – również fizyczne – było pretekstem do formułowania przez niektórych publicystów kąśliwych opinii, że Kramp-Karrenbauer jest „dziewczynką Merkel” (Merkels Maedchen). W czasach urzędowania Helmuta Kohla to Merkel nosiła przydomek „Kohls Maedchen”. Analogii jest więcej. To Kohl namaścił Merkel na sekretarz generalną CDU. Nie przeszkodziło to jej później, wykorzystując skandal korupcyjny w chadecji, bezpardonowo odsunąć swojego byłego protektora od władzy.

W kryzysie migracyjnym, deklarując całkowitą lojalność wobec Merkel i popierając jej decyzję o otwarciu granic, jednocześnie skonstatowała, że inne działania kanclerz w tej kwestii nie były właściwe. – Nie zostało dobitnie stwierdzone, że sytuacja z 2015 roku była wyjątkiem – mówiła w jednym z wywiadów dla tygodnika „Der Spiegel”.

Jej zdaniem zjednoczona Europa bez granic jest urzeczywistnionym marzeniem. Zachowanie tego marzenia przy życiu wymaga jednak zabezpieczenia granic zewnętrznych. AKK wprowadziła również w rządzonym przez siebie od 2011 roku landzie możliwość medycznego sprawdzania wieku podających się za niepełnoletnich migrantów. Krytykowała też styl zarządzania partią przez Merkel.

„Efekt Merkel nie zadziałał, więc ona w jakimś sensie także jest przegraną”

– Matką sukcesu AfD jest Angela Merkel – ocenił w programie „Minęła 20” poseł PiS Jacek Sasin.

zobacz więcej

Mimo że AKK jest wierną sojuszniczką Merkel, dysponuje argumentami, które przekonują chadeckich konserwatystów. Matka trójki dzieci i zdeklarowana katoliczka występuje przeciwko aborcji i nie uznaje związków osób tej samej płci za „małżeństwa”. Była sekretarz generalna SPD Yasmin Fahimi podsumowała publiczne wypowiedzi Kramp-Karrenbauer na ten temat jednym słowem: „Dno”. AKK potrafi wygrywać wybory i walczyć z narodowo-konserwatywną Alternatywą dla Niemiec (AfD), która stała się poważną polityczną konkurencją dla chadeków w Niemczech. W wyborach do landtagu w Kraju Saary w 2017 roku AfD uzyskała jeden z najniższych wyników w RFN (6,2%). Z kolei CDU zdobyła 40,2% głosów.

Atutem AKK jest rozległe doświadczenie partyjne i w administracji. Urodzona w 1962 roku, została członkinią CDU jeszcze jako uczennica. Studia politologiczne i prawnicze łączyła z działalnością w młodzieżówce CDU – Junge Union. W późniejszych latach wielokrotnie pełniła funkcje ministerialne na szczeblu landowym. Przez kilka miesięcy w 1998 r. była posłanką do Bundestagu.

źródło:
Zobacz więcej