RAPORT

Kampania 2020

Policji zaginął notatnik z danymi kilkuset osób

Trwają czynności wyjaśniające sprawę (fot. Shutterstock/Lukasz Siekierski)

Dane kilkuset osób mogły wyciec z krakowskiej policji. Jednemu z policjantów zaginął służbowy notatnik, w którym spisywane były dane osób poddawanych kontroli — podaje rmf24.

Policjanci poszukują fałszywej „wnuczki”. Opublikowali rysopis

Policjanci z Opola poszukują kobiety, która wyłudziła 40 tys. zł metodą „na wnuczka”. Funkcjonariusze opublikowali portret pamięciowy kobiety.

zobacz więcej

W rozmowie z radiem RMF MAXXX starszy aspirant Barbara Szczerba z Komendy Miejskiej Policji w Krakowie powiedziała, że trwają czynności wyjaśniające sprawę. Na razie nie wiadomo, czy policjant zgubił notatnik, czy został mu on skradziony.

W notatniku służbowym policjanta znajdowały się takie dane osobowe jak: imię, nazwisko, PESEL i adres zamieszkania. Zbierano je podczas czynności policyjnych; legitymowania, interwencji publicznych i domowych czy kontroli drogowej.

– Działamy prewencyjnie, informując, że do takiego zdarzenia doszło – powiedziała Szczerba.

Zaapelowała także, aby osoby, które podejrzewają, że ich dane mogły znaleźć się z notatniku, założyły konto w BIK-u lub Krajowym Rejestrze Sądowym, gdzie można sprawdzić, czy ktoś próbował zawrzeć umowę kredytową na nasze dane osobowe.

źródło:
Zobacz więcej