Gruzja: wystawa o Katyniu w mieście urodzin Stalina

Wybór Gori na miejsce ekspozycji wystawy jest nieprzypadkowy (fot. FB/Muzeum Wojska Polskiego)

W gruzińskiej Akademii Obrony Narodowej w mieście Gori od dziś można oglądać wystawę pt. „Katyń – dzień rozpoczął się szczególnie” poświęconą zbrodni katyńskiej. Ekspozycję przygotowało Muzeum Katyńskie, które jest oddziałem martyrologicznym Muzeum Wojska Polskiego.

Pomnik Katyński w Jersey City pozostanie w obecnej lokalizacji

„Pomnik Katyński nie zostanie przeniesiony! Rada miasta Jersey City podjęła decyzję, że monument na zawsze zostanie w obecnej lokalizacji, czyli...

zobacz więcej

W uroczystości otwarcia wystawy wziął udział ambasador Polski w Gruzji Mariusz Maszkiewicz. Podczas wernisażu Muzeum Wojska Polskiego podpisało umowę o współpracy z gruzińską Akademią Obrony Narodowej.

Wystawa autorstwa Magdaleny Sasal i Wojciecha Mandela przedstawia historię zbrodni katyńskiej z punktu widzenia jej ofiar. Tytuł zaczerpnięto z ostatniego zapisu w pamiętniku majora Adama Solskiego: „Piąta rano. Od świtu dzień rozpoczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!). Przywieziono gdzieś do lasu (…). Tu szczegółowa rewizja. Zabrano zegarek, na którym była godzina 6.30 (8.30). Pytano mnie o obrączkę, (…). Zabrano ruble, pas główny, scyzoryk. Co z nami będzie?”.

Wybór Gori na miejsce ekspozycji wystawy jest nieprzypadkowy, bowiem w tym właśnie mieście urodził się i wychował Józef Stalin. Tutaj znajduje się też jego muzeum, pomnik i dom. Do Gori wystawa pt. „Katyń – dzień rozpoczął się szczególnie” przyjechała ze stolicy Gruzji, Tbilisi, gdzie przez miesiąc była eksponowana w Muzeum Narodowym.

W Gori ekspozycję można oglądać do końca stycznia. Potem zostanie ona przeniesiona do Kutaisi, drugiego pod względem wielkości miasta w Gruzji.

źródło:
Zobacz więcej