„Kino OdzySKANe”. Przegląd filmów po rekonstrukcji cyfrowej

Pierwsza edycja przeglądu filmów po rekonstrukcji cyfrowej „Kino OdzySKANe” trwa w dniach 6-9 grudnia w Kinie Iluzjon w Warszawie. Widzowie mogą obejrzeć kilkanaście zrekonstruowanych kultowych filmów i seriali, m.in.: „Wrota Europy”, „Dług”, „Zmruż oczy”, „Żółty szalik” czy „Akademię Pana Kleksa”. Przegląd organizowany jest przez Telewizję Polską i Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny.

Powstał nowy film o legendarnym Stanisławie Grzesiuku

Pod koniec listopada odbędzie się premiera nowego filmu „Grzesiuk. Ferajna wciąż gra” w reż. Jarosław Wiśniewskiego. W roku setnej rocznicy...

zobacz więcej

Archiwalne zasoby obydwu instytucji przechowywane są w postaci analogowej, na nietrwałych światłoczułych taśmach filmowych i nośnikach magnetycznych. Dzięki rekonstrukcji cyfrowej zostają zachowane i udostępnione w najwyższej jakości dźwięku i obrazu kolejnym pokoleniom Polaków.

Czterodniowa impreza w formule otwartego przeglądu przedstawia widzom efekty pracy specjalistów TVP i FINA. W programie przeglądu „Kina OdzySKANego” znalazły się też wydarzenia towarzyszące, m.in. warsztaty, spotkania z zaproszonymi gośćmi oraz koncert jazzowy Zbigniewa Namysłowskiego.

Obecne zasoby Archiwum Telewizji Polskiej tworzą unikatowy zbiór dokumentujący dorobek polskiej szkoły telewizyjnej i filmowej. Archiwa Telewizji Polskiej to niemal pół miliona taśm oraz ponad 120 tysięcy materiałów filmowych.

Ówczesne możliwości techniczne nie pozwalały na ich archiwizację, dlatego nie wszystkie z nich zachowały się do dziś. W trosce o ochronę posiadanych zasobów TVP prowadzi proces digitalizacji i rekonstrukcji archiwalnych materiałów filmowych.

Pracownia digitalizacji i rekonstrukcji TVP skupia ponad 50 wysoko wykwalifikowanych specjalistów, którzy dzięki nowoczesnej linii technologicznej nadają drugie życie filmom i serialom.

Film „Chleb z nieba” wyróżniony „katolickim Oscarem”

Goszczący na polskich ekranach obraz „Chleb z nieba” zdobył nagrody na festiwalu „Mirabile Dictu” – najważniejszym konkursie filmów religijnych....

zobacz więcej

Zrekonstruowane materiały w wysokiej jakości widzowie mogą na nowo odkrywać zarówno na antenach Telewizji Polskiej jak i na platformie VOD.

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny w swoich zbiorach posiada całość zachowanego dorobku polskiej kinematografii, w tym unikatową kolekcję filmów przedwojennych.

Doświadczenie w obchodzeniu się ze stuletnią nawet taśmą filmową, sprawia, że FINA potrafi sprostać najtrudniejszym zadaniom konserwacji i restauracji filmów.

Organizatorzy zadbali zarówno o repertuar dla dorosłego, jak i młodego widza.

Więcej informacji dostępnych na stronie: www.kinoodzyskane.pl

źródło:
Zobacz więcej