Związek Banków Polskich chce poręczyć za byłych szefów KNF

Siedziba KNF przy ul. Kruczej w Warszawie (fot. arch.PAP/Radek Pietruszka)

„Dokonywanie demonstracyjnych i wątpliwie uzasadnianych zatrzymań osób, które w przeszłości – także z narażeniem życia, jak w przypadku Pana Wojciecha Kwaśniaka – ujawniały poważne nieprawidłowości w funkcjonowaniu systemu Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych, budzić musi najwyższe zaniepokojenie” – czytamy w wydanym w czwartek oświadczeniu Związku Banków Polskich.

PK: zarzuty dla byłego przewodniczącego KNF Andrzeja J.

Były przewodniczący KNF Andrzej J. i podlegli mu urzędnicy usłyszeli zarzuty dotyczące niedopełnienia ciążących na nich obowiązków w latach...

zobacz więcej

ZBP w oświadczeniu wyraził „wzburzenie” i „zaniepokojenie” działaniami w stosunku do grupy wysokich urzędników Komisji Nadzoru Finansowego. „W tym Andrzeja Jakubiaka, byłego Przewodniczącego KNF i Wojciecha Kwaśniaka, byłego Zastępcy Przewodniczącego KNF” – napisano.

„Dokonywanie demonstracyjnych i wątpliwie uzasadnianych zatrzymań osób, które w przeszłości – także z narażeniem życia, jak w przypadku Pana Wojciecha Kwaśniaka – ujawniały poważne nieprawidłowości w funkcjonowaniu systemu Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych, budzić musi najwyższe zaniepokojenie” – czytamy w oświadczeniu.

Podkreślono, że takie „działanie wobec byłego kierownictwa nadzoru finansowego uderza w wiarygodność tej instytucji, której reputacja tak dotkliwie została naruszona w ciągu ostatnich tygodni. Podważa też zaufanie do krajowego systemu finansowego”.

„Dokonano zatrzymań wysokich urzędników nadzoru, którzy stali na straży bezpieczeństwa sektora finansowego i domagali się objęcia systemu SKOK nadzorem państwowym. Dlatego, Związek Banków Polskich w poczuciu sprawiedliwości oraz w przekonaniu co do uczciwości i zgodnego z prawem działania zatrzymanych osób deklaruje gotowość udzielenia poręczenia na warunkach określonych w przepisach prawa” – głosi oświadczenie opublikowane na stronie Związku Banków Polskich i podpisane przez zarząd instytucji.

źródło:
Zobacz więcej