pilne

Oficjalne wyniki wyborów do PE: PiS – 45,38 proc., KE – 38,47 proc., Wiosna – 6,06 proc., Konfederacja – 4,55 proc., Kukiz'15 – 3,69 proc., Lewica Razem – 1,24 proc.

Ochrona praw dzieci w opiece zastępczej: Unia Europejska przyjęła polski projekt

Państwa Unii Europejskiej porozumiały się w sprawie przepisów dotyczących dzieci w opiece zastępczej. Zgodnie z nowymi regulacjami, jeśli dziecko będzie musiało trafić do domu zastępczego, będzie on musiał być bliski mu kulturowo. To wyłącznie polska inicjatywa, do tej pory Unia nie wypracowała takich regulacji.

„Der Spiegel”: Jugendamt oddawał dzieci pod opiekę pedofilów

O dwóch przypadkach chłopców, którzy zostali oddani przez niemiecki urząd ds. nieletnich Jugendamt pod opiekę osobom, które okazały się pedofilami,...

zobacz więcej

Przedstawiciele polskich władz wskazywali, że w wielu krajach dzieci są umieszczane w rodzinach zastępczych o innej kulturze i innym wyznaniu, co, jak podkreślali, jest traumatycznym przeżyciem dla dziecka.

– Prawo do zachowania tożsamości polega na tym, że dziecko, gdy musi być odseparowane od środowiska rodzicielskiego, w którym dorasta, na przykład z powodu rozpoznawania kwestii pieczy zastępczej, powinno być powierzone w opiekę osób, które wywodzą się z tego samego kręgu kulturowego, posługują się tym samym językiem. Kwestie wyznawanej religii też nie są tu bez znaczenia – wyjaśnia wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak.

Wiceszef resortu sprawiedliwości podkreśla, że istnieją w tej sprawie regulacje ONZ, jednak kraje unijne ich nie przestrzegały.

– Znamy różne sytuacje, także dotyczące polskich dzieci, gdzie były umieszczane w rodzinach i w otoczeniu zupełnie obcym, wśród osób nieznających języka polskiego, wyznających inną religię itd., a organy państw obcych, które o tym rozstrzygały, zupełnie się tym kontekstem kulturowym nie przejmowały. Teraz już to będzie niemożliwe – zapewnia Piebiak.

źródło:
Zobacz więcej