Zatrzymani na gorącym uczynku za korupcję i wystawianie „pustych” faktur VAT

Sąd tymczasowo aresztował podejrzanych na okres trzech miesięcy (fot. arch.PAP/Jacek Bednarczyk, zdjęcie ilustracyjne)

Prokuratura Regionalna w Lublinie nadzoruje śledztwo w sprawie powoływania się na wpływy w urzędzie skarbowym, przyjęcia obietnicy korzyści majątkowej przez naczelnika urzędu skarbowego oraz wystawiania w okresie od października do listopada 2018 r. kilkudziesięciu „pustych” faktur VAT. Ich łączna wartość to prawie 800 tys. zł.

Prokuratura Krajowa: stawianie zarzutów operatorowi z TVN jest przedwczesne

Przedwczesne jest stawianie zarzutów operatorowi stacji TVN, który wykonywał gesty nazistowskiego pozdrowienia w trakcie ubiegłorocznego spotkania...

zobacz więcej

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego 3 grudnia zatrzymali Agnieszkę K. i Zofię B. przyjmujące 50 tys. zł w gotówce za organizowanie procederu wystawiania „pustych” faktur VAT.

Ponadto Agnieszka K. powoływała się na wpływy w urzędzie skarbowym, a jego naczelnik miał gwarantować roztoczenie „parasola ochronnego” nad tą nielegalną działalnością.

„W okresie od października do listopada 2018 r. podmiot gospodarczy prowadzony przez Konrada B. i Zofię B. wystawił kilkadziesiąt „pustych” faktur VAT o łącznej wartości brutto blisko 800 tys. zł. Proceder ten był z góry zaplanowany przez Agnieszkę K. To ona poleciła wystawienie tych nierzetelnych dokumentów podatkowych, gdyż powołując się na wpływy w urzędzie skarbowym gwarantowała „nietykalność” osobom zamieszanym w ten proceder. Za pośrednictwo w nielegalnym załatwieniu przychylności organu podatkowego przyjęła 20 tys. zł” – informuje Prokuratura Krajowa w komunikacie.

„Ponadto Grzegorz P., naczelnik urzędu skarbowego z terenu województwa podkarpackiego, zgodził się zrealizować plan Agnieszki K. i w zamian za niezlecanie kontroli podatkowych w podmiotach przez nią wskazanych przyjął obietnicę udzielenia mu korzyści majątkowej w kwocie 10 tys. zł i w postaci comiesięcznego czynszu w kwocie 10 tys. zł za wynajem pomieszczeń gospodarczych należących do osoby trzeciej. Dnia 3 grudnia 2018 r. funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali Agnieszkę K. i Zofię B. przyjmujące 50 tys. zł za zorganizowanie procederu wystawiania »pustych« faktur VAT dla kolejnego podmiotu gospodarczego. Ponadto tego dnia zatrzymani zostali Konrad B., Grzegorz P. i Anita K. – pomagająca Agnieszce K.” – dodaje PK.

Były szef KNF Andrzej J. zatrzymany przez CBA

Funkcjonariusze CBA zatrzymali byłego szefa KNF Andrzeja J. i sześciu podległych mu urzędników. Według nieoficjalnych informacji wszystkie...

zobacz więcej

Agnieszka K. usłyszała zarzut powoływania się na wpływy w urzędzie skarbowym oraz zlecania i kierowania wystawianiem „pustych” faktur VAT, za co grozi jej do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Konrad B. i Zofia B. są wspólnie i w porozumieniu podejrzani o wystawianie „pustych” faktur VAT, co zagrożone jest karą pozbawienia wolności doośmiu8 lat. Grzegorz P. usłyszał zarzut przyjęcia obietnicy udzielenia mu korzyści majątkowej w zamian za zachowanie stanowiące naruszenie prawa, za co grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Po przesłuchaniu podejrzanych prokurator skierował do sądu wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec czworga podejrzanych z uwagi na grożącą im surową karę, a także obawę matactwa.

Sąd podzielił stanowisko prokuratora i tymczasowo aresztował podejrzanych na okres trzech miesięcy. W stosunku do Anity K., uwzględniając jej rolę w procederze, a także sytuację osobistą, prokurator zastosował dozór policji. Sprawa ma charakter rozwojowy.

źródło:

Zobacz więcej