RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zmarła płk Danuta Gałkowa ps. „Blondynka”

Uczestniczka Powstania Warszawskiego Danuta Gałkowa (fot. arch.PAP/Leszek Szymański)

Nie żyje Danuta Gałkowa ps. „Blondynka”, sanitariuszka i łączniczka w powstaniu warszawskim. W czasie powstania uratowała 21 rannych żołnierzy z płonącego szpitala. Uhonorowana wieloma orderami i odznaczeniami. Jej historia stała się inspiracją dla wielu publikacji.

Nowi Sprawiedliwi wśród Narodów Świata

Trzynaścioro Polaków zostało w czwartek odznaczonych medalami Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przyznawanymi przez państwo Izrael za ratowanie...

zobacz więcej

Danuta Gałkowa była żołnierzem AK. Podczas powstania uratowała rannych żołnierzy z płonącego szpitala Pod Krzywą Latarnią, ewakuując ich na ul. Długą.

Jej historia została przedstawiona w komiksie „Ocaleni” Tomasza Bereźnickiego. W latach 80. w Japonii wydano książkę autorstwa Tsutomu Iwakury, opisującą jej historię. Danuta Gałkowa jest także bohaterem jednego z odcinków cyklu „Rewizja nadzwyczajna”.

Wystąpiła w filmie dokumentalnym Krzysztofa Langa pt. „Powstanie warszawskie 1944”. Swoje wspomnienia z czasów wojny wydała w książce „Byłam warszawskim Robinsonem”.

Została odznaczona Krzyżem Srebrnym Orderu Virtutti Militari, także Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Medalem za Warszawę, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
W 2012 r. została uhonorowana Medalem „Pro Patria”, nadanym przez Kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych „za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny.

źródło:
Zobacz więcej