Bitwa o CDU. Jest trzech głównych rywali

Sekretarz generalna partii, dawny przewodniczącym frakcji CDU w Bundestagu oraz obecny minister zdrowia – to główni konkurenci w wyścigu o fotel szefa CDU, od 18 lat zajmowany przez Angelę Merkel.

Kandydaci do zastąpienia Merkel na czele CDU mają zastrzeżenia wobec Nord Stream 2

Troje głównych pretendentów do zastąpienia Angeli Merkel na stanowisku szefowej niemieckiej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) ma...

zobacz więcej

Zjazd niemieckiej CDU ma wyłonić w piątek następcę Angeli Merkel. Kandydatów na lidera jest troje. Główną kandydatką cieszącą się największym poparciem w społeczeństwie, ale to nie oznacza, że cieszącą się takim poparciem wśród delegatów – jest Annegret Kramp-Karrenbauer, czyli sekretarz generalna partii.

A jej głównym konkurentem jest człowiek, który na początku wieku był przewodniczącym frakcji CDU w Bundestagu; następnie, jak powiedział Cezary Gmyz korespondent TVP, został zmarginalizowany i w efekcie odszedł z polityki. To Friedrich Merz. Wywodzi się z kręgu wielkiego biznesu, choć z wykształcenia jest prawnikiem. Komentatorzy zwracają uwagę, że Merz krytycznie wypowiedział się o Nord Stream 2.

Trzecim w wyścigu jest Jens Spahn. Jest najmłodszy i zdaniem ekspertów ma najmniejsze szanse na fotel szefa CDU. Obecnie pełni funkcję ministra zdrowia. Dał się poznać jako krytyk Angeli Merkel. Gmyz zauważył, że na jego niekorzyść przemawia zbyt młody wiek i za małe zdaniem komentatorów doświadczenie. Badania opinii publicznej dają mu zaledwie 6 proc. szans, by znaleźć się w drugiej turze.
Korespondent TVP w Niemczech podkreślił, że kampania była bardzo żywiołowa i zażarta. Dlatego wiele osób spodziewa się, że te emocje znajdą ujście także podczas dzisiejszych obrad.

źródło:
Zobacz więcej