Trzaskowski deklaruje kontynuację rządów Gronkiewicz-Waltz. A co mówił rok temu?

Będzie zmiana, ale nie rewolucja – mówi Rafał Trzaskowski zapowiadając kontynuację rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz. (fot. PAP/Rafał Guz)

– Nigdy tego nie ukrywałem – odpowiada prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski na pytanie o to, czy jego pierwsza kadencja ma być kontynuacją rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz. Rok wcześniej zapewniał, że „ma inne priorytety i trudno mówić o kontynuacji”.

Trzaskowski: Podwyżki za wywóz śmieci i prąd niewykluczone

Nie wykluczam podwyżek za wywóz śmieci, podobnie jak podwyżek za prąd wynikających z nieodpowiedzialnej polityki energetycznej PiS – powiedział w...

zobacz więcej

– Nigdy tego nie ukrywałem. Będzie zmiana, ale nie rewolucja – mówi Rafał Trzaskowski w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” pytany o to, czy jego kadencja będzie kontynuacją rządów poprzedniej prezydent stolicy.

– Hanna Gronkiewicz-Waltz zrobiła mnóstwo dobrych rzeczy dla Warszawy. Natomiast jestem zupełnie innym człowiekiem, mam inne priorytety i trudno mówić o kontynuacji – deklarował ten sam Rafał Trzaskowski rok wcześniej w TVN 24.

Pytanie o kontynuację rządów poprzedniczki dziennikarz prowadzący wywiad zadał w odpowiedzi inną deklarację nowego prezydenta Warszawy. Trzaskowski zamierza pozostawić na stanowisku Ewę Gawor, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego stołecznego Ratusza, niegdyś podporucznik Milicji Obywatelskiej.

– Jest dobrym, sprawnym urzędnikiem, którego Warszawa potrzebuje – zapewnia Trzaskowski.

Ewa Gawor ma status osoby podejrzanej o poświadczenie nieprawdy w związku z nieprawidłowościami przy organizacji meczu otwarcia Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn na Stadionie Narodowym w 2014 r. Zdaniem prokuratury na terenie obiektu nie działały systemy przeciwpożarowe, co mogło stanowić „bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia uczestników imprez masowych”.

Szefowa stołecznego biura bezpieczeństwa jest również odpowiedzialna za decyzję o rozwiązaniu 1 sierpnia 2018 r. Marszu Powstania Warszawskiego. Gawor powoływała się m.in. na fakt, że uczestnicy nieśli flagi z symbolem Szczerbca, używanym przez szereg organizacji nurtu narodowego, którego formacje również walczyły w powstaniu.

W wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” Trzaskowski zarzucił również komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji, którą kieruje Patryk Jaki, że „jej prace nie przekładają się na lepsze życie warszawiaków”.

– Nie została oddana ani jedna kamienica. Wyroki komisji zaskarżane są do sądów – mówi Trzaskowski. Nie wspomina, że to właśnie ratusz zaskarża korzystne dla miasta orzeczenia komisji.

źródło:
Zobacz więcej