Rozbito gang i przejęto 80 ton materiałów wybuchowych i pirotechnicznych

Centralne Biuro Śledcze Policji wspólnie z międzynarodowymi służbami zatrzymało w sumie 80 osób, które przez internet nielegalnie sprzedawały fajerwerki o „wysokim stopniu zagrożenia dla życia”. Przestępcy mieli ukryte ok. 80 ton materiałów wybuchowych, wartych ponad 5 mln euro. Trafiały m.in. do Niemiec. W samej Polsce do akcji zaangażowano 350 funkcjonariuszy różnych służb.

Miłośnicy militariów zaopatrywali gangi w broń. Wpadli w ręce CBŚP

21 sztuk broni palnej, w tym karabiny i pistolety, oraz 2,4 tys. sztuk amunicji i materiały wybuchowe znaleźli policjanci olsztyńskiego CBŚP w...

zobacz więcej

Na trop szajki, która na wielką skalę handlowała materiałami pirotechnicznymi, wpadli funkcjonariusze CBŚP z Łodzi. To właśnie tam zorganizowano nielegalny proceder. Sprzedaż odbywała się przez Internet za pośrednictwem portalu, który posiadał zaszyfrowaną podstronę, dzięki której można było zobaczyć pełen nielegalny asortyment sklepu.

– To głównie materiały wybuchowe w postaci koncesjonowanych wyrobów pirotechnicznych klasy F4, T2 i P2, na obrót którymi trzeba mieć specjalne zezwolenia – mówi nam kom. Iwona Jurkiewicz z CBŚP.


80 ton warte 5 mln euro

Kiedy modus operandi został już rozpracowany, do akcji wkroczyli policjanci z CBŚP wspólnie z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej oraz służbami z Niemiec, Holandii i Francji, przy wsparciu Europolu i Eurojustu. 80 ton warte 5 mln. euro Podczas akcji w Polsce zlikwidowano pięć magazynów, przejęto około 80 ton materiałów wybuchowych w postaci koncesjonowanych wyrobów pirotechnicznych klasy F4/T2/P2, o przybliżonej wartości około 5 mln euro.

Zatrzymano 58 osób, z czego 35 usłyszało zarzuty. Wśród nich jest mózg operacji, który zadania rozdzielał z Łodzi. To on kontaktował swoich podwładnych z kontrahentami z całej Europy. Towar głównie trafiał do Holandii, Niemiec oraz krajów skandynawskich.

Wspólna akcja CBA i CBŚP. Powstrzymano wyprowadzenie milionów z VAT

Centralne Biuro Antykorupcyjne i Centralne Biuro Śledcze Policji zatrzymały w Warszawie i jej okolicach cztery osoby podejrzewane o wyłudzenia...

zobacz więcej

Przechwycono 200 przesyłek, w których znajdowało się 500 kg nielegalnych materiałów.

Zabezpieczono także dokumentację związaną z tym procederem oraz kilkadziesiąt telefonów komórkowych, komputery, laptopy, elektroniczne nośniki informacji oraz narkotyki.

Ewakuacje w Niemczech

– Policjanci CBŚP, przy wsparciu Europolu, wspólnie z policją francuską i holenderską zabezpieczyli serwery informatyczne, na których znajdowały się informacje istotne dla sprawy oraz dowody świadczące o prowadzonym procederze przestępczym – wyjaśnia Jurkiewicz.

Drugie uderzenie w grupę przeprowadzili w środę i czwartek niemieccy policjanci. Weszli do 53 lokali; kilka z nich trzeba było ewakuować, ponieważ znajdowały się tam w nieodpowiednich warunkach przechowywane materiały wybuchowe. Zatrzymano 50 osób.

Zdobyte w ten sposób pieniądze inwestowane były w były w luksusowe samochody oraz nieruchomości.

Równolegle do wątku związanego z obrotem materiałami wybuchowymi prowadzone są przez Urząd Celno-Skarbowy w Łodzi czynności dotyczące prania pieniędzy i związane z tym uszczuplenia podatkowe.

źródło:
Zobacz więcej