Japonia: Huawei i ZTE Corp. na czarnej liście rządowej?

Huawei może zostać wykluczona w uczestnictwie w zamówieniach rządowych Japonii ze względu na obawy o bezpieczeństwo informacji wywiadowczych (fot. Li Hao/Huanqiu.com/VCG via Getty Images)

Japonia planuje wprowadzić zakaz rządowych zakupów sprzętu od chińskich producentów Huawei Technologies Co Ltd i ZTE Corp – dowiedziała się Agencja Reutera.

Wiceprezes Huawei aresztowana. Grozi jej ekstradycja

W Vancouver aresztowano Meng Wanzhou, wiceprezes zarządu i zarazem dyrektor finansową Huawei, córkę założyciela firmy. Grozi jej ekstradycja do...

zobacz więcej

Gazeta „Yomiuri”, która po raz pierwszy doniosła o planach, donosi, że rząd zamierza dokonać przeglądu wewnętrznych przepisów dotyczących zamówień już w poniedziałek.

Jak podaje największa japońska gazeta, rząd w Tokio chce w ten sposób zabezpieczyć się przed wyciekom informacji wywiadowczych i cyberatakom.

To niejedyne kłopoty, z którymi w ostatnim czasie musi mierzyć się chiński producent sprzętu elektronicznego Huawei. Na początku grudnia w Kanadzie aresztowano Meng Wanzhou – wiceprezes zarządu firmy Huawei, a zarazem córkę założyciela firmy.

Wanzhou prawdopodobnie czeka ekstradycja do Stanów Zjednoczonych. Według mediów amerykańskich wiceprezes Huawei jest oskarżana o łamanie sankcji USA wobec Iraku i innych krajów.

źródło:
Zobacz więcej