RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Ropa i złoto. Rosja zainwestuje w Wenezueli 6 mld dolarów

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro (na zdj.) ogłosił w czwartek w Moskwie, że podpisał z Rosją umowy inwestycyjne na ponad 6 mld dolarów(fot. Stephanie Keith/Getty Images)

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro ogłosił w Moskwie, że podpisał z Rosją umowy inwestycyjne na ponad 6 mld dolarów. Przewidują realizację wspólnych projektów w dziedzinie przemysłu (5 mld dolarów) i górniczego (1 mld dolarów).

Meksyk: Nowy prezydent zapowiada lewicową rewolucję i walkę z korupcją

Zaprzysiężony w sobotę nowy prezydent Meksyku, Andres Manuel Lopez Obrador, w swym pierwszym przemówieniu po inauguracji nakreślił program...

zobacz więcej

Maduro, który spotkał się poprzedniego dnia z prezydentem Władimirem Putinem, wyjaśnił, że podpisane umowy gwarantują „dokonanie inwestycji na ponad 5 mld dolarów w celu zwiększenia w przedsiębiorstwach joint venture, z udziałem naszych rosyjskich wspólników, produkcji przemysłu naftowego do prawie miliona baryłek”.

Do tego dochodzi przewidziana w podpisanej umowie kwota „ponad 1 mld dolarów na produkcję górniczą” – powiedział Maduro, zaznaczając, że „chodzi głównie o złoto”.

Wkrótce do Wenezueli – jak poinformował jej prezydent – przybędzie grupa ekspertów i przedsiębiorców rosyjskich, aby zbadać możliwości inwestowania w tym kraju w wydobycie diamentów.

Dotkliwym brakom w zaopatrzeniu wenezuelskiego rynku w podstawowe artykuły żywnościowe ma częściowo zaradzić dostawa 600 tys. ton zboża z Rosji, która – jak oświadczył Maduro – pokryje potrzeby rynku w 2019 r.

– Jest to niezmiernie ważna sprawa – powiedział, dodając: „pamiętają państwo wojnę chlebową, którą wydali nam przed dwoma laty, jak to już czynili wobec innych krajów ogarniętych procesami rewolucyjnymi, aby je zdestabilizować”.

Jak doprowadzić kraj do ruiny. Socjalizm w wykonaniu Maduro

Mogło być eldorado, jest kryzys humanitarny, głód, wysokie bezrobocie, szalejąca hiperinflacja sięgająca milion procent i trwające kolejny rok...

zobacz więcej

Media rosyjskie poinformowały o spotkaniu wenezuelskiego ministra obrony generała Vladimira Padrino Lopeza z jego rosyjskim kolegą Sergiejem Szojgu. Gość z Wenezueli oświadczył, że Caracas jest zainteresowane modernizacją swego sprzętu wojskowego.

Rosja, jak z kolei oświadczył Szojgu, jest zainteresowana dalszym korzystaniem przez jej lotnictwo wojskowe i okręty wojenne z wenezuelskich lotnisk i portów w tej części Karaibów.

Maduro, który określił sojusz z Rosja jako „integralny, energetyczny, obejmujący sferę zaopatrzenia w żywność, handlowy, dotyczący telekomunikacji i zbrojeniowy”, przekazał, że w marcu ponownie zbierze się w Moskwie komisja mieszana wenezuelsko-rosyjska.

Agencja AFP w swej relacji z rozmów Maduro w Moskwie, które odbyły się w rezydencji prezydenta Rosji w Nowo-Ogariewie pod Moskwą, podkreślała, że Putin rozpoczynając w środę spotkanie z prezydentem Wenezueli, wyraził poparcie dla „wysiłków mających na celu harmonizację jego stosunków z opozycją”.

źródło:

Zobacz więcej