Heather Nauert nowym ambasadorem USA przy ONZ

Heather Nauert (na zdj.) zastapi Nikki Haley, która w październiku zapowiedziała, że rezygnuje ze stanowiska z końcem roku (fot. Cheriss May/NurPhoto via Getty Images)

Rzeczniczka Departamentu Stanu USA Heather Nauert została mianowana przez prezydenta Donalda Trumpa na ambasador Stanów Zjednoczonych przy ONZ. Zastąpi Nikki Haley, która w październiku ogłosiła, że zrezygnuje z tego stanowiska pod koniec bieżącego roku.

USA: Rosja ma 60 dni na powrót do przestrzegania traktatu INF

„Ewentualne wycofanie się Stanów Zjednoczonych z traktatu INF, a mówiąc wprost wezwanie do zaprzestania działań łamiących ten traktat” to zdaniem...

zobacz więcej

Nauert została rzeczniczką Departamentu Stanu w kwietniu 2017 r., kiedy sekretarzem stanu był były szef giganta petrochemicznego ExxonMobil Rex Tillerson. Po zwolnieniu przez Trumpa Tillersona pozostała na swoim stanowisku, a sekretarzem stanu 26 kwietnia został Mike Pompeo, były dyrektor CIA.

Wcześniej była korespondentem Fox News Channel i nie miała żadnego doświadczenia w działalności politycznej. Od marca do października tego roku sprawowała także funkcję podsekretarza stanu ds. dyplomacji publicznej i spraw publicznych.

Nauert jest absolwentką renomowanego, uważanego za jeden z najlepszych w Stanach Zjednoczonych Wydziału Dziennikarstwa nowojorskiego Uniwersytetu Columbia.

Haley, była gubernator stanu Karolina Południowa, niespodziewanie poinformowała na początku października, że zamierza zrezygnować z funkcji ambasadora USA w ONZ, aby „zająć się sprawami prywatnymi”. Swój kraj w ONZ reprezentowała przez 18 miesięcy.

Niektórzy z komentatorów tłumaczyli wówczas decyzję Haley jej walką o wpływ na kształtowanie amerykańskiej polityki zagranicznej z doradcą prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego Johnem Boltonem i z Mikiem Pompeo.

źródło:

Zobacz więcej