Autostrada z Warszawy do Łodzi zyska trzeci pas ruchu

Obecnie autostrada A2 ma po dwa pasy ruchu w każdym kierunku (fot. TT/Autostrady Polska)

Autostrada A2 między Łodzią a Warszawą za kilka lat zyska trzeci pas ruchu w obu kierunkach. Zakłada to program inwestycyjny podpisany przez ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka. Zdemontowane zostaną natomiast instalacje Punktu Poboru Opłat Pruszków.

Porozumienie z podwykonawcami Astaldi. Strony ustaliły zasady dalszych wypłat

Porozumieniem zakończyły się rozmowy przedstawicieli PKP PLK z protestującymi podwykonawcami firmy Astaldi. Wcześniej przez kilka godzin...

zobacz więcej

Według szefa resortu infrastruktury na autostradzie A2 z Warszawy do Łodzi panuje tak duży ruch, że dobudowa kolejnego pasa ruchu jest konieczna.

– Musimy już dzisiaj podejmować decyzje, aby zwiększyć bezpieczeństwo na tej drodze. Liczba wypadków, groźnych w skutkach, jest na tym odcinku autostrady A2 coraz większa – powiedział minister Adamczyk.

– Proces dobudowy kolejnych pasów ruchu to nie jest działanie, które zrealizujemy w ciągu roku – dodał minister.

Andrzej Adamczyk wyjaśnił, że podpisana właśnie decyzja pozwoli na przygotowanie pełnego pakietu dokumentów. Pierwszym z nich będzie decyzja środowiskowa. Następnie przetarg w trybie „projektuj i buduj”.

– Mam nadzieję, że w tej sekwencji niezbyt kosztownej – powiedział minister infrastruktury, dodając, że prace prowadzone będą „pod ruchem”, w związku z czym można się spodziewać pewnych utrudnień, ale potem będą już trzy pasy ruchu w obu kierunkach. Wyraził nadzieję, że stanie się to około 2022 do 2023 r.

Teraz są trzy pasy ruchu w obu kierunkach na trasie S2/A2 od obwodnicy Warszawy do węzła Pruszków. Od Pruszkowa do węzła Łódź Północ i dalej w kierunku Poznania autostrada ma po dwa pasy ruchu w każdym kierunku.

Według szacunków resortu infrastruktury, w latach 2021-22 odcinkiem autostrady A2 między Łodzią a Warszawą będzie poruszać się 60 tys. pojazdów na dobę. W 2027 r. w pobliżu autostrady, między istniejącymi węzłami Grodzisk Mazowiecki i Wiskitki, ma zostać uruchomiony Centralny Port Komunikacyjny.

źródło:

Zobacz więcej