Spór w belgijskim rządzie. Minister nie chce paktu migracyjnego

Sekretarz stanu ds. Azylu i migracji Theo Francken podczas odwiedzin koszar wojskowych wykorzystywanych jako baza noclegowa dla uchodźców w Namur w Belgii (fot. REUTERS/Francois Lenoir)

Belgijski minister ds. imigracji i polityki azylowej Theo Francken oświadczył, że nie chce mieć nic wspólnego z paktem ONZ w sprawie migracji. To przybliża upadek koalicji rządowej – ocenia agencja AP.

Włochy nie podpiszą Światowego Paktu w sprawie Migracji

Rząd Włoch nie podpisze Światowego Paktu ws. Migracji – ogłosił minister spraw zagranicznych tego kraju Matteo Salvini. Oświadczył, że delegacja...

zobacz więcej

Jak powiedział Francken, porozumienie „jest zdecydowanie zbyt promigracyjne”. – Nie ma w nim niuansów, które są potrzebne, by uśmierzyły obawy także obywateli europejskich – wyjaśnił. Oświadczyłł, że jego partia – Nowy Sojusz Flamandzki (N-VA) – „nie chce mieć z nim nic wspólnego”.

Wbrew stanowisku N-VA, która jest największą partią koalicji rządowej, belgijski premier Charles Michel skierował pakt migracyjny do aprobaty przez parlament i zapowiedział, że pojedzie do Marrakeszu w Maroku, gdzie w przyszłym tygodniu dokument ma zostać podpisany.

Zaaprobowanie paktu przez belgijski parlament jest możliwe bez głosów deputowanych N-VA, ale w takiej sytuacji przyszłość rządu stanie pod znakiem zapytania, bo sprawa walki z nielegalną imigracją jest jednym z priorytetów tej partii.

Kierowana przez Michela koalicja rządowa powstała prawie pięć miesięcy po ostatnich wyborach parlamentarnych, które odbyły się w maju 2014 r. Oprócz N-VA i macierzystej partii Michela – Ruchu Reformatorskiego (MR) – tworzą ją jeszcze dwie partie.

Zgodnie z terminarzem kolejne wybory powinny się odbyć pod koniec maja 2019 r.

Wypracowane na forum ONZ porozumienie GCM (Global Compact for Safe, Orderly and Regular Migration) ma być pierwszym dokumentem kompleksowo regulującym międzynarodowe przepływy osób. Nie będzie miało mocy prawnie wiążącej, ma za to upowszechnić standardy i normy dotyczące migracji oraz ułatwić współpracę państw w tym zakresie.

Z podpisania dokumentu wycofały się już m.in. Polska, Austria, Bułgaria, Czechy, Łotwa, Słowacja, Węgry, Szwajcaria, Australia, Izrael oraz Stany Zjednoczone.

źródło:

Zobacz więcej