Prof. Legutko: Wyrok jest zgodny ze zdrowym rozsądkiem; uzasadnienie – kuriozalne

– Byłoby dziwne, gdyby wyrok był inny, choć sądząc po rozprawie, którą oglądaliśmy, można się było wszystkiego spodziewać. Ten wyrok jest zgodny ze zdrowym rozsądkiem, ale z drugiej strony uzasadnienie, o którym czytamy w mediach, jest kuriozalne. Pani sędzia dała upust emocjom i zaczęła opowiadać o komisji smoleńskiej, co nijak się ma do sprawy – tak prof. Ryszard Legutko z Prawa i Sprawiedliwości komentował w programie „O co chodzi” wyrok w sprawie zniesławienia Jarosława Kaczyńskiego przez Lecha Wałęsę.

Były rzecznik Wałęsy: Prezydent nie przeprosi, to Prezydenta mają przeprosić

„Pan Prezydent Lech Wałęsa nie przeprasza. To pana Prezydenta Lecha Wałęsę mają przeprosić” – napisał na Twitterze były rzecznik byłego prezydenta...

zobacz więcej

Sąd Okręgowy w Gdańsku orzekł, że Lech Wałęsa musi przeprosić Jarosława Kaczyńskiego za słowa o jego odpowiedzialności za katastrofę smoleńską.

– Wolność słowa i debaty publicznej stanowi jeden z istotnych fundamentów państwa prawa. Bez wolności słowa nie ma praw jednostki, ale wolność słowa nie jest wolnością absolutną. Jedną z jej granic jest ochrona dobrego imienia poszczególnych osób – mówiła przewodnicząca składu orzekającego sędzia Weronika Klawon.

Jarosław Kaczyński domagał się też przeprosin za słowa Wałęsy o tym, że „nie jest zdrowy, zrównoważony psychicznie”. Prezes PiS chciał też, by były prezydent przeprosił go za zarzuty wydania polecenia „wrobienia" go, przypisania mu współpracy z organami bezpieczeństwa PRL”.

Sąd uznał, że takie słowa wpisywały się w zakres debaty politycznej.

Wyrok nie jest prawomocny.

Jest wyrok sądu w procesie prezesa PiS z byłym prezydentem. Wałęsa musi przeprosić Kaczyńskiego

Sąd Okręgowy w Gdańsku orzekł dzisiaj, że Lech Wałęsa musi przeprosić Jarosława Kaczyńskiego za słowa o katastrofie smoleńskiej. – Wolność słowa i...

zobacz więcej

Europoseł PiS Ryszard Legutko nie krył niezadowolenia z takiego rozstrzygnięcia przed sądem. – Rzeczywiście trudno sobie wyobrazić takie uzasadnienie, że Lech Wałęsa zostaje zwolniony od odpowiedzialności za słowa, że to Jarosław Kaczyński doprowadził do katastrofy smoleńskiej. Ten wyrok jest zgodny ze zdrowym rozsądkiem, ale jego uzasadnienie, o którym czytamy w mediach, jest kuriozalne – stwierdził polityk PiS.

Jego zdaniem sędzia orzekająca „jest, jak rozumiem, dość typowym przedstawicielem środowiska sędziowskiego głównego nurtu”.

– Jest tak nabuzowana tymi emocjami, że dała im upust i zaczęła opowiadać o komisji smoleńskiej, że niby podtrzymywała hipotezę o rzekomym zamachu klub spisku, co nijak się ma do sprawy. To zupełne horrendum. To nie ma nic wspólnego z tym, czy Jarosław Kaczyński został obrażony czy nie – dodał Legutko.

Polityk odniósł się do nieuznania przez sąd zarzutu dotyczącego agenturalnej przeszłości Lecha Wałęsy.

– To jedna z tych rzeczy, która teraz jest wygrywana. Święty Lech Wałęsa, który jest niesłusznie oskarżany, chociaż są dokumenty i nijak nie da się tego zakwestionować. To jeszcze pani sędzina musi odtańczyć ten taniec wokół Lecha Wałęsy, dziękczynny. Żałosne to jest – podsumował Legutko.

Ryszard Legutko stwierdził, że przez „takie rozchwianie” sędziowie ponoszą odpowiedzialność, że klasa sędziowska jest tal nisko oceniana.źródło:
Zobacz więcej