Traktat o przyjaźni Ukrainy i Rosji wygaśnie. Ukraiński parlament uchwalił ustawę

Ukraińscy spadochroniarze w bazie lotniczej niedaleko Żytomierza (fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO)

Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła ustawę, zgodnie z którą od 1 kwietnia 2019 roku wygaśnie traktat o przyjaźni, współpracy i partnerstwie z Rosją. Dokument poparło w głosowaniu 277 deputowanych 450-osobowego parlamentu.

Ukraina będzie kupować karabiny snajperskie od Kanady

Ukraina zwróciła się do Kanady o większe sankcje wobec Rosji, o wsparcie dla uzyskania członkostwa w NATO i przedłużenie kanadyjskiej wojskowej...

zobacz więcej

Projekt ustawy złożył w poniedziałek prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Władze w Kijowie zdecydowały, że umowa nie zostanie przedłużona ze względu na rosyjską agresję wobec Ukrainy.

We wrześniu Poroszenko podpisał dekret w sprawie wygaśnięcia zawartego w roku 1997 traktatu o przyjaźni, współpracy i partnerstwie z Federacją Rosyjską. Traktat nie będzie prolongowany z uwagi na konflikt ze wspieranymi przez Moskwę separatystami w Donbasie oraz dokonaną przez Rosję aneksję ukraińskiego Krymu – wyjaśniał szef państwa.

Traktat o przyjaźni między Ukrainą a Federacją Rosyjską został podpisany w 1997 roku, a wszedł w życie 1 kwietnia 1999 roku. Zawarty został na 10 lat.

Jego obowiązywanie przedłużało się automatycznie na kolejne 10-letnie okresy, gdy żadna ze stron nie wyrażała woli wyjścia z układu na co najmniej sześć miesięcy przed zakończeniem kolejnego okresu.

Traktat zawiera zasadę partnerstwa strategicznego, uznanie nienaruszalności istniejących granic, poszanowanie integralności terytorialnej i wzajemne zobowiązanie do niewykorzystywania swojego terytorium kosztem bezpieczeństwa drugiej strony.

źródło:

Zobacz więcej