Irlandzkie pielęgniarki wspólnie przeciw aborcji

„Jesteśmy w środku bezprecedensowego kryzysu w służbie zdrowia” – oświadczyły pielęgniarki (fot. Pixabay/rawpixel)

Pielęgniarki w Irlandii protestują przeciw zmuszaniu pracowników służby zdrowia do brania udziału w procederze aborcyjnym. Przegrane przez środowiska obrońców życia w maju br. referendum w sprawie konstytucyjnej ochrony nienarodzonych nie zniechęca ich jednak do walki o cywilizację życia.

Raport: Liczba aborcji w USA najniższa w historii

Według najnowszych danych liczba kobiet dokonujących aborcji w Stanach Zjednoczonych jest najniższa w historii – podaje „Washington Post”....

zobacz więcej

Minister Simon Harris nie zareagował jednak na postulaty pielęgniarek, które w petycji zwracają uwagę, że branie udziału w procedurach mających na celu zakończenie życia płodu jest moralnie niedopuszczalne i sprzeciwia się ich sumieniu.

Rzecznik ministerstwa zdrowia zwraca uwagę, że w ustawie zagwarantowana jest klauzula sumienia, nie obejmuje ona jednak skierowań do lekarzy jako formy udziału w aborcji.

„Jesteśmy w środku bezprecedensowego kryzysu w służbie zdrowia” – oświadczyły pielęgniarki. Ustawa przewiduje aborcję do 12. tygodnia ze względu na zagrożenie życia lub zdrowia matki, łącznie ze zdrowiem psychicznym; aborcje w każdym momencie ciąży w stanie nagłego zagrożenia życia lub zdrowia, bądź opinii lekarza o możliwości śmierci dziecka do 28. dnia po urodzeniu.

Premier Leo Varadkar chce również zmusić do przeprowadzania aborcji szpitale katolickie finansowane z budżetu państwa.

źródło:
Zobacz więcej