W lutym papież odwiedzi Zjednoczone Emiraty Arabskie

Mottem podróży będą słowa: „Uczyń mnie narzędziem Twojego pokoju", zaczerpnięte z modlitwy św. Franciszka z Asyżu, którego imię papież przyjął (fot. Omar Marques/Anadolu Agency/Getty Images)

Franciszek w dniach 3-5 lutego 2019 r. odwiedzi Abu Zabi. Papież przyjął zaproszenie następcy tronu emiratu Abu Zabi, szejka Muhammada ibn Zajida Al Nahajjana. Weźmie on udział w międzynarodowym spotkaniu międzyreligijnym nt. międzyludzkiego braterstwa.

Papież Franciszek: Nauczanie św. Jana Pawła II jest nadal aktualne

Papież Franciszek wezwał w środę Polaków, aby nadal inspirowali się w życiu osobistym i społecznym słowami św. Jana Pawła II: „Nie lękajcie się,...

zobacz więcej

Wizyta odbędzie się także na zaproszenie Kościoła katolickiego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – poinformował dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Greg Burke.

Mottem podróży będą słowa: „Uczyń mnie narzędziem Twojego pokoju”, zaczerpnięte z modlitwy św. Franciszka z Asyżu, którego imię papież przyjął. Motto „wyraża modlitwę” o to, by wizyta papieża Franciszka w Zjednoczonych Emiratach Arabskich „szerzyła pokój Boży w sercach wszystkich ludzi dobrej woli”.

Logo podróży przedstawia gołębicę niosącą gałązkę oliwną. Gołąbka jest biała, obramowana na żółto (barwy flagi watykańskiej). Wpisane są w nią barwy flagi Zjednoczonych Emiratów Arabskich, symbolizując wizytę papieża w tym kraju jako zwiastuna pokoju, precyzuje watykańska nota.

Będzie to pierwsza wizyta papieska w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (i na Półwyspie Arabskim w ogóle). Katolicy stanowią 1 proc. mieszkańców tego kraju. Jest to kilkaset tysięcy zagranicznych pracowników.

Emiraty należą do wikariatu apostolskiego Arabii Południowej, z siedzibą w Abu Zabi. Kieruje nim szwajcarski kapucyn, bp Paul Hinder.

Jacek Moskwa: Pontyfikat Jana Pawła II był wyjątkowy i globalny

– Pontyfikat Jana Pawła II był wyjątkowy w historii Kościoła. Był to pierwszy pontyfikat w historii, który miał charakter globalny – powiedział w...

zobacz więcej

Komentując zapowiedź papieskiej wizyty, hierarcha wyraził wdzięczność władzom za jej umożliwienie. W jej przygotowaniu będzie ściśle współpracował kościelny zespół. Bp Hinder zapowiedział, że 5 lutego Franciszek odprawi mszę św. w „publicznym miejscu” w Abu Zabi.

– Oby ta wizyta mogła stać się ważnym krokiem w dialogu między muzułmanami i chrześcijanami, a także przyczynić się do wzajemnego zrozumienia i procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie – powiedział wikariusz apostolski Arabii Południowej, czyli Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Omanu i Jemenu.

źródło:
Zobacz więcej