Najcenniejsze w Polsce skrzypce na wystawie w Zamku Królewskim

Dokładne badania tego 333-letniego instrumentu wykazały, że wszystkie jego elementy są oryginalne (fot. Materiały prasowe)

Pierwsze w powojennej Polsce skrzypce stradivarius z 1685 roku będzie można od 7 do 21 grudnia oglądać w Zamku Królewskim w Warszawie. W czwartek bezcenny instrument złożono do specjalnej gabloty.

Skradziony Stradivarius odnaleziony po 35 latach. Totenberg nie doczekał powrotu ukochanych skrzypiec

Po 35 latach odnalazł się Stradivarius, którego ukradziono polsko-żydowskiemu skrzypkowi Romanowi Totenbergowi po koncercie w 1980 roku pod...

zobacz więcej

Dyrektor Zamku Wojciech Fałkowski podkreślił, że to wyjątkowe wydarzenie. – Takich okazji praktycznie na świecie nie ma – powiedział.

We wtorek na Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie odbyła się uroczystość nadania najcenniejszym w Polsce skrzypcom, pochodzącym z pracowni lutniczej Stradivariego, imienia Polonia.

W maju 2018 roku pierwszy w powojennej Polsce stradivarius, za sprawą fundatorów Romana Ziemiana i Stephana Morgensterna, trafił w ręce wirtuoza Janusza Wawrowskiego, który ma wyłączność gry na tym instrumencie. Skrzypek mówił, że z łezką w oku, ale i radością robi sobie przerwę w koncertowaniu na tych wyjątkowych skrzypcach, bo chciałby, by jak najwięcej osób mogło zobaczyć je z bliska.

Cenne skrzypce kupiono z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przed II wojną światową Polska miała stradivariusy, niestety wszystkie te niezwykle cenne instrumenty wywieziono, sprzedano lub przekazano w inne ręce.

Teraz, po raz pierwszy w powojennej historii kraju, mamy „swojego” stradivariusa. Forma instrumentu nawiązuje już do najwspanialszych egzemplarzy Stradivariego z tzw. okresu złotego jego twórczości. Ten egzemplarz pozostawał przez lata w rękach prywatnych właścicieli. Wykonywano na nim koncert tylko raz w roku. Dzięki temu jest to obecnie jeden z najlepiej zachowanych stradivariusów na świecie.

Stradivarius wart 2,5 mln dolarów odnaleziony

Odnaleziono skrzypce o wartości 2,5 mln dolarów – poinformowała brytyjska policja. Blisko trzy lata temu stradivarius został skradziony znanej...

zobacz więcej

Dokładne badania tego 333-letniego instrumentu wykazały, że wszystkie jego elementy są oryginalne. Skrzypce powstały w 1685 r., czyli w roku narodzin Jana Sebastiana Bacha. Ich autentyczność potwierdzają certyfikaty.

Skrzypce zostały zdeponowane w specjalnie wykonanej dla nich szklanej gablocie, która umożliwi ich publiczną prezentację. Konstrukcja witryny pozwoli na przekroczenie dotychczasowej bariery bezpieczeństwa i zbliżenie wzroku na taką odległość, która umożliwi dokładne poznanie wszystkich niuansów konstrukcyjnych tego rzadkiego instrumentu. Będzie można go podziwiać zarówno po zakupie biletu na zwiedzanie stałych zamkowych ekspozycji, jak i na monumentalnej czasowej wystawie „Znaki wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej”, która rozpoczyna się nieopodal miejsca prezentacji skrzypiec.

źródło:

Zobacz więcej