RAPORT

Kampania 2020

Ruch Narodowy i Wolność utworzyły koalicję w wyborach do PE

Liderzy ugrupowań ogłosili swoją współprace podczas konferencji w Sejmie (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Ruch Narodowy i partia Wolność utworzyły „eurosceptyczną” koalicję w wyborach do Parlamentu Europejskiego – poinformowali prezesi RN i Wolności, Robert Winnicki i Janusz Korwin-Mikke. – Mamy jeden wspólny punkt programowy - do diabła z Unią Europejską – oświadczył Korwin-Mikke.

Korwin-Mikke bez sankcji. Unijny sąd unieważnił kary dla polityka

Sąd UE w Luksemburgu unieważnił decyzje Prezydium Parlamentu Europejskiego nakładające sankcje na byłego europosła Janusza Korwin-Mikkego z powodu...

zobacz więcej

Robert Winnicki powiedział, że koalicja Ruchu Narodowego i Wolności będzie startowała w wyborach do europarlamentu w maju 2019 r. z jednoznacznie eurosceptycznym przekazem.

– Będzie jedna eurosceptyczna lista do Parlamentu Europejskiego, lista licząca się, która jest cały czas otwarta – wyjaśnił.

– Mamy tylko jeden wspólny punkt, za to silny – „do diabła z Unią”. Narodowcy mają program na polexit, my mamy program na rozwalenie Unii Europejskiej – powiedział Korwin-Mikke.

Winnicki zapowiedział, że przedstawiciele koalicji będą rozmawiali ze środowiskami patriotycznymi, niepodległościowymi, narodowymi i wolnościowymi o utworzeniu jak najszerszego frontu przeciwko „dyktatowi Brukseli”.

– Unia Europejska i Bruksela nie może dyktować nam, jak ma wyglądać życie, prawo, jak ma wyglądać sytuacja w Polsce – ocenił prezes RN.

Na pytanie dziennikarzy o współpracę koalicji z innymi środowiskami Korwin-Mikke wspomniał o pośle Marku Jakubiaku.

– Jakubiak powiedział, że się cieszy, iż będę startował z Mazowsza z numerem jeden, to ja to miejsce odstąpię panu Jakubiakowi – zadeklarował Korwin-Mikke.

– Jeśli tylko osoby, postacie, ruchy, środowiska, podpisujące się pod postulatem walki o suwerenność, przeciwko dyktatowi Brukseli, zechcą się dołączyć, to oczywiście - tak - jesteśmy otwarci, będziemy takie rozmowy prowadzili – powiedział Winnicki.

Jak dodał, celem koalicji jest jedna „jak najsilniejsza, eurosceptyczna, lista do Parlamentu Europejskiego w 2019 r.”.

Na uwagę dziennikarza, że z sondaży wynika, iż większość Polaków nie chce wyjścia Polski z UE, Korwin-Mikke odparł: Większość na ogół nie ma racji.

Prezes RN zwrócił uwagę, że koalicja nie likwiduje odrębności obu ugrupowań. – Jak najbardziej zachowujemy swoje struktury, swoją tożsamość; to jest współpraca ściśle wyborcza – dodał.

źródło:

Zobacz więcej